26 czerwca
niedziela
Jana, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

MS: niezaszczepienie się przeciw Covid-19 może skutkować stratą pracy

Ocena: 0
328

Niepoddanie się szczepieniu przeciwko COVID-19 przez osoby do tego zobowiązane m.in. pracujące w szpitalach i aptekach, może skutkować wprowadzeniem przez pracodawcę zmian organizacji pracy i rozwiązaniem stosunku pracy - wskazało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia.

Fot. pixabay.com/CCO

Zgodnie z wprowadzonymi w Polsce i obowiązującymi przepisami prawa do 1 marca 2022 r. szczepionkę przeciw COVID-19 muszą przyjąć lekarze, farmaceuci, studenci medycyny i pracownicy wykonujący zawód medyczny w podmiotach zajmujących się działalnością leczniczą; osoby wykonujące czynności zawodowe w tych podmiotach, inne niż wykonywanie zawodu medycznego oraz osoby zatrudnione i realizujące usługi farmaceutyczne, zadania zawodowe lub czynności fachowe w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym.

Powyższe rozwiązanie - jak wielokrotnie akcentowało MZ - wprowadzono dla bezpieczeństwa personelu i pacjentów. Ministerstwo przypomnia także, że kodeks pracy upoważnia pracodawcę do żądania złożenia przez pracownika oświadczenia o realizacji obowiązku poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19.

Brak poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 może uzasadniać wprowadzenie przez pracodawcę zmian w organizacji pracy pracownika, który nie poddał się takiemu szczepieniu. Może również uzasadnić rozwiązanie przez pracodawcę stosunku pracy z pracownikiem, który nie poddał się takiemu szczepieniu.

– wskazało MZ. Obowiązek zaszczepienia się nie dotyczy osób, które mają przeciwwskazania do szczepień ze względu na stan zdrowia.

Informacja resortu zdrowia ws. szczepień ma związek z pytaniemi i wątpliwościami dyrektorów szpitali odnośnie tego, jak od początku marca mają traktować niezaszczepiony personel.

Jak poinformował rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz zapowiedział w piątek. Na konferencji prasowej w Warszawie był wtedy pytany o wątpliwości dyrektorów szpitali odnośnie tego, jak od początku marca mają traktować niezaszczepiony personel.

Nie rozumiem, przyznam, dyrektorów, kierowników placówek medycznych, którzy mają już do czynienia z drugim obowiązkowym szczepieniem, chociażby po szczepieniu na żółtaczkę i przy szczepieniu na żółtaczkę wiedzą, jak postępować z pracownikami, którzy nie są zaszczepieni. Otóż, ci pracownicy są niedopuszczani do opieki nad pacjentem

- nie pozostawia wątpliwości rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Cała poniedziałkowa informacja wraz z szerszym komentarzem dostępna jest pod adresem https://www.gov.pl/web/zdrowie/obowiazek-szczepienia-sluzb-medycznych

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 26 czerwca

Niedziela, XIII Tydzień zwykły
Mów, Panie, bo sługa Twój słucha.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 9,51-62
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Zdrowa odpowiedzialność (komentarz "Idziemy")

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter