9 lutego
czwartek
Apolonii, Eryki, Cyryla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Mobilne kliniki dla Jemenu

Ocena: 0
767

ONZ określa sytuację w tym kraju jako największy kryzys humanitarny naszych czasów – ponad trzy czwarte społeczeństwa potrzebuje pomocy humanitarnej, a tylko co drugi z działających przed wojną ośrodków zdrowia przyjmuje pacjentów.

fot. Caritas Polska

Od połowy 2019 r. Caritas Polska razem z Polską Akcją Humanitarną wspierają sektor zdrowia w Jemenie. Obecnie ze wsparcia Caritas Polska korzystają ośrodki medyczne w miejscowościach Al-Memdara, Al-Qallua, Foqam, Imran i Fateh (w dwóch ostatnich lokalizacjach w przekazywaniu pomocy pośredniczy PAH). Wsparcie to polega na finansowaniu remontów i modernizacji infrastruktury, wypłat dla personelu, a także zakupu leków i wyposażenia medycznego. Dzięki niemu dostęp do podstawowej opieki lekarskiej ma zapewniony ponad 40 tys. osób.

Od ubiegłego roku Caritas Polska realizuje w Jemenie kolejny projekt dedykowany tamtejszej służbie zdrowia. Działania prowadzone są dzięki wsparciu polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach programu Polska Pomoc, wspólnie z Polską Akcją Humanitarną. Wsparcie otrzymuje szpital w miejscowości Rasad – został wyposażony w dwie kliniki mobilne, które docierają z pomocą medyczną do miejscowości oddalonych od placówki.

Placówka poważnie ucierpiała na skutek działań zbrojnych w trwającej wojnie domowej i potrzebuje wsparcia niemal w każdym obszarze działalności. Caritas Polska zakupiła dla niej dwie mobilne kliniki, które dotrą z usługami medycznymi do mieszkańców trudno dostępnych regionów prowincji Abjan. Szpital został ponadto wyposażony przez Caritas Polska w podstawowy sprzęt medyczny, laboratoryjny oraz niezbędne leki, a Polska Akcja Humanitarna przeprowadziła remont części jego oddziałów, w tym oddziału ginekologiczno-położniczego.

Mobilne kliniki Caritas Polska to rozwiązanie pozwalające na dotarcie z pomocą medyczną do osób, dla których dotarcie do stacjonarnej placówki medycznej jest prawdziwym wyzwaniem. Dwa samochody terenowe, odpowiednio wyposażone oraz przystosowane do poruszania się w trudnym terenie, są używane od stycznia tego roku.

Wyposażenie klinik pozwala na wykonanie ogólnych badań medycznych i podanie podstawowych leków, a pomoc realizowana jest przez zespół specjalistów: lekarza, pielęgniarkę, położną oraz kierowcę. W razie potrzeby dalszej interwencji medycznej pacjenci są kierowani do stacjonarnego ośrodka zdrowia lub też właśnie do placówki w Rasad. Ze wsparcia medycznego w ramach projektu może skorzystać ok. 30 tys. beneficjentów.

– Codzienność milionów ludzi, nie tylko tych żyjących w obozach dla uchodźców, ale także tych, którzy pozostali w zniszczonych przez wojnę miastach i wsiach, jest wyjątkowo trudna. Tego, co dziś widzimy w relacjach z Ukrainy, Jemeńczycy doświadczają od lat – zaznacza Tomasz Kania, szef misji Caritas Polska w Jemenie. – To, co staramy się dla nich robić, to przynieść ulgę w sytuacji zagrożenia dla ich zdrowia. Wsparcie polskiego MSZ przy najnowszym projekcie jest dla nas bardzo ważne, ale w wielu miejscach działamy tylko dzięki ofiarności naszych polskich darczyńców. Apelujemy, aby w tych trudnych czasach nie ustawać w wysiłkach na rzecz wsparcia Jemeńczyków, którzy wciąż, wręcz dramatycznie, potrzebują naszej pomocy – dodaje.

JAK MOŻNA POMÓC?

  • Dokonując wpłaty na stronie caritas.pl/jemen
  • Wpłacając dowolną kwotę na konto: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem JEMEN
  • Wysyłając SMS na numer 72052 o treści JEMEN (koszt 2,46 zł z VAT)

Projekt kompleksowego wsparcia szpitala w Rasad oraz funkcjonowania klinik mobilnych w prowincji Abjan w Jemenie jest finansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 lutego

Czwartek, V tydzień zwykły
Przyjmijcie w duchu łagodności zaszczepione w was słowo,
które ma moc zbawić dusze wasze.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 7, 24-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna przed świętem Matki Bożej z Lourdes cz.2

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter