23 sierpnia
piątek
Apolinarego, Filipa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Mleko płynie z głowy

Ocena: 0
549

„Masz za chudy pokarm, daj dziecku butelkę” – takie komentarze mogą zdeprymować niejedną młodą mamę.

fot. pixabay.com / CC0

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Międzynarodowy Tydzień Promocji Karmienia Piersią – bo choć na mleku naturalnym wychowała się ludzkość, zdobycze cywilizacji sprawiły, że trzeba je promować.

Na niektórych oddziałach położniczych wciąż nachalnie reklamowane są sztuczne mieszanki, a ich próbki wciskane mamom, gdy noworodek nie chce ssać. Nawet jeśli położne zachęcają do karmienia piersią, na słowach często się kończy – brakuje czasu, kompetencji albo chęci. Certyfikowanych konsultantek laktacyjnych jest czterysta na całą Polskę (!); one certyfikaty cyklicznie odnawiają. Czego zazwyczaj nie robią położne ze stażem sięgającym czasów, gdy promowana była butelka ze sztucznym mlekiem. Często i lekarze naciskają na dokarmianie dzieci, ich gabinety oplakatowane są reklamami tego typu produktów.

A gdzie reklamy banków mleka? Nie ma ich, bo nikt na tym nie zarabia? Ministerstwo Zdrowia planuje zwiększyć ich liczbę w Polsce do trzynastu (!) i upowszechniać wśród kadry medycznej zasady Międzynarodowego Kodeksu Marketingu Produktów Zastępujących Mleko Kobiece.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 31 (720), 4 sierpnia 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 19 sierpnia 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 sierpnia

„Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem”.

Dziś w Kościele: piątek, XX tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Róży z Limy, dziewicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rt 1,1.3-6.14b-16.22; Ps 146 (145),5-10; Mt 22,34-40
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -