21 stycznia
czwartek
Agnieszki, Jarosława
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Matury czas zacząć - aktualizacja

Ocena: 0
342

Dla ok. 272 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników oraz ok. 5,6 tys. absolwentów z lat ubiegłych obowiązkowym pisemnym egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym, dziś po godzinie 9.00 rozpoczęły się matury.

arkusze - język polski, poziom podstawowy

Fot. PAP/Darek Delmanowicz

TEMATY MATURALNE
Język Polski - poziom podstawowy 8 czerwca 2020 r.

Rozprawka
    Temat 1. Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów Wesela, do całego dramatu Stanisława Wyspiańskiego oraz do wybranego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.
    Temat 2. Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów. (utwór: wiersz Anny Kamieńskiej pt. "Daremne")

arkusze

++++++++++++++++++

Do poniedziałkowego południa do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wpłynęło 196 wniosków o przystąpieniu do egzaminu maturalnego w dodatkowym terminie - podała CKE.

Maturzysta, który nie przystąpił do egzaminu ze względów losowych bądź zdrowotnych, w tym również ze względu na kwarantannę, ma prawo do wystąpienia - po złożeniu w tej sprawie odpowiedniego wniosku do dyrektora szkoły, który przesyła poparty wniosek do dyrektora OKE - o dopuszczenie go do egzaminu w terminie dodatkowym.

Nie widzimy istotnej różnicy pomiędzy liczbą tych wniosków we wszystkich okręgowych komisjach za wyjątkiem OKE w Jaworznie, gdzie tych wniosków w stosunku do ubiegłego roku wpłynęło więcej - w ubiegłym roku to było 14, w tym roku to jest 43, w tym 36 wniosków osób, które są na kwarantannie

- poinformował dyrektor CKE Marcin Smolik.

Egzamin w terminie dodatkowym odbędzie się w lipcu. "Nie grozi to żadnym opóźnieniu w wydaniu świadectwa dojrzałości" - zapewnia dyr. Smolik.

+++++++++++++++

Podczas egzaminu trzeba przestrzegać wytycznych sanitarnych. Zgodnie z nimi na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną; dotyczy to zarówno zdających, nauczycieli, jak i innych pracowników szkoły. W egzaminie nie może uczestniczyć osoba, która jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych albo w jej domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji.

Na teren szkoły mogły wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem. Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających. Ławki w sali egzaminacyjnej muszą być tak ustawione, aby pomiędzy zdającymi zachowany był co najmniej 1,5-metrowy odstęp.

Pierwotnie sesja maturalna miała się w tym roku rozpocząć 4 maja. W związku z epidemią koronawirusa przesunięto ją. Zmieniono także część przepisów dotyczących przeprowadzenia matury.

Maturzysta - tak jak dotąd - musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki na poziomie podstawowym. Musi też przystąpić do co najmniej jednego pisemnego egzaminu z przedmiotów do wyboru; maksymalnie do sześciu.

Abiturienci nie muszą za to w tym rok przystępować do dwóch - obowiązkowych w latach ubiegłych - egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego. Przeprowadzana zostaną one tylko i wyłącznie dla zdających, którzy muszą przedstawić wynik uzyskany z egzaminu w części ustnej w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną.

Abiturienci, którzy nie będą mogli z przyczyn losowych lub zdrowotnych przystąpić do egzaminów w sesji czerwcowej, będą mogli przystąpić do nich w sesji dodatkowej w lipcu; termin jej wyznaczono na 8-14 lipca.

Wyniki matur ogłoszone zostaną do 11 sierpnia. Aby zdać maturę maturzysta musi z wszystkich przedmiotów obowiązkowych uzyskać co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania. Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki 8 września. Abiturient, który nie zda więcej niż jednego egzaminu, może poprawiać je dopiero za rok.

PLAN EGZAMINÓW

    8 czerwca (poniedziałek) - język polski (poziom podstawowy i rozszerzony),
    9 czerwca (wtorek) - matematyka (poziom podstawowy),
    10 czerwca (środa) - język angielski (poziom podstawowy i rozszerzony),
    15 czerwca (poniedziałek) - matematyka i filozofia (poziom rozszerzony),
    16 czerwca (wtorek) - biologia, WOS,
    17 czerwca (środa) - chemia, informatyka,
    18 czerwca (czwartek) – język niemiecki,
    19 czerwca (piątek) - geografia, historia sztuki,
    22 czerwca (poniedziałek) – język włoski,
    23 czerwca (wtorek) – język francuski,
    24 czerwca (środa) – fizyka i astronomia, historia,
    25 czerwca (czwartek) – język hiszpański,
    26 czerwca (piątek) – język rosyjski

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 stycznia

Czwartek, II Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Agnieszki, dziewicy i męczennicy
Wszyscy, którzy mieli jakieś choroby, cisnęli się do Niego, aby Go dotknąć.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Hbr 7,25-8,6; Ps 40,7-8a-10.17; Mk 3,7-12
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter