25 listopada
środa
Erazma, Katarzyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Macierewicz: bez czynu zbrojnego nie byłoby niepodległej Polski

Ocena: 0
490

– Bez czynu zbrojnego nie byłoby niepodległego państwa polskiego – powiedział szef MON Antoni Macierewicz, który wziął udział obchodach 99. rocznicy powołania Sztabu Generalnego WP. Wyraził nadzieję na szybkie dokończenie prac nad nowym systemem dowodzenia.

fot. PAP/Jakub Kamiński

– Tą uroczystością rozpoczynamy w armii polskiej czas czczenia stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości – powiedział Macierewicz na apelu z okazji rocznicy powołania SGWP, co nastąpiło jeszcze przed proklamowaniem przez Polskę niepodległości.

Podkreślił, że u źródeł niepodległości Polski stał czyn zbrojny. – Bez czynu zbrojnego może by i powstało państwo buforowe, być może jakiś kształt autonomii, czy niezależności naród polski by posiadał, być może byliby nawet jacyś sojusznicy, ale niepodległej Polski by nie było – mówił minister.

Dodał, że nie byłoby też "czynu niepodległej Polski ani wielkiego pokolenia, wychowanego w latach 1918-1939". – Najwspanialszego pokolenia w tysiącletnich dziejach naszej ojczyzny – powiedział.

– Wiemy, że Sztab Generalny powołany przez Radę Regencyjną miał wartość początkowo symboliczną, wiemy, jak wielki wkład (...) miała także armia Hallera. Na armię polską złożyli się oficerowie nadchodzący z różnych stron i z różnych okoliczności, ale sprawdzianem, tym, co wykuło armię polską jako rzeczywisty oręż narodu, co przekształciło oficerów i żołnierzy, pochodzących z różnych tradycji i różnych armii, w jednolitą armię, była zwycięska wojna z bolszewikami" - powiedział minister,

Przypomniał "lata okupacji sowieckiej" gdy - jak powiedział "kształt i pamięć, dorobek Sztabu Generalnego, przetrwał jedynie wraz z rządem na uchodźstwie". – Nie byłoby możliwe, by dzisiejsza uroczystość odbyła się bez przypomnienia zarówno wielkiej ofiary krwi, jaką ponieśli oficerowie WP skazywani na śmierć i więzienia przez system komunistyczny, jak i bez przypomnienia wielkiej ofiary i daniny krwi, jaką złożyli oficerowie WP i szef Sztabu Generalnego w tragedii smoleńskiej – dodał.

Zaznaczył, że dlatego odbudowywanie armii polskiej, zaczyna się "od odbudowy Sztabu Generalnego". – Bo tutaj jest źródło myśli i woli kształtującej armię – powiedział. Dodał, że "dzisiejszy skład Sztabu Generalnego, to ludzie, którzy są w stanie sprostać największym wyzwaniom".

Macierewicz podkreślił, że na SGWP ciąży odpowiedzialność za analizy i prognozy środowiska bezpieczeństwa wymagająca "odwagi myśli, profesjonalizmu, kompetencji, świadomości zagrożenia, rozeznania, sojuszniczych konsultacji".

– Te refleksje są niezbędne, by dobrze zrealizować wyzwania, jakie przed nami stoją. To są wyzwania związane z nowym system kierowania i dowodzenia, który przywraca jedność dowództwa armii polskiej – powiedział Macierewicz. – Mam nadzieję, że rychło zakończymy proces kształtowania nowego systemu dowodzenia, bo on jest niezbędny, jeżeli armia ma być skutecznie dowodzona - dodał.

Zwrócił też uwagę na podpisaną w poniedziałek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacje ustawy o przebudowie i finansowaniu sił zbrojnych, która m. in. zakłada rozbudowę liczebną armii i – jak dodał szef MON – ma być zdolna do obrony "całości i niepodległości Rzeczypospolitej". Jako wielką szansę określił stacjonowanie wojsk w Polsce, dodając, że została złamana zasada, że o tym, kto stacjonuje na terenie Polski, decydują obce mocarstwa".

– Nasza troska o jakość i skuteczność Wojska Polskiego potrzebuje wsparcia w postaci stabilnego systemu kierowania i dowodzenia – powiedział szef SGWP gen. broni Leszek Surawski. – Zmieniały się warunki polityczne i społeczno-ekonomiczne Polski, zmieniały się granice i ustrój Rzeczypospolitej, przeobrażały się struktury oraz nazwa naszej instytucji. Sztab Generalny zawsze pozostawał podmiotem o znaczeniu państwowym – dodał.

Podkreślił też, że "bezpieczeństwo narodowe jest procesem". – We współczesnym zmieniającym się świecie naszym ważnym zadaniem jest umiejętne przewidywanie przyszłego środowiska bezpieczeństwa i rozpoznawanie zagrożeń, to na Sztabie Generalnym spoczywa odpowiedzialność za przygotowanie strategii, użycia, rozwoju i doskonalenia WP – zaznaczył.

Podkreślił, że niezależnie od zmian granic i ustrojów państwa oraz struktury i nazwy Sztabu Generalnego, był on zawsze instytucją o dużym znaczeniu dla państwa.

– Ojcowie naszej niepodległości wiedzieli, że nie da się stworzyć niepodległej Rzeczypospolitej bez silnej armii – powiedział z kolei szef UdsKiOR Jan Józef Kasprzyk. – Symbolem takiego sposobu myślenia jest fakt, iż zanim jeszcze wydany został do wszystkich państw komunikat o odrodzeniu niepodległej Rzeczypospolitej, powstał Sztab Generalny – dodał Kasprzyk, który udekorował gen. Surawskiego medalem Pro Patria.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński w liście odczytanym przez przewodniczącego komisji obrony Michała Jacha napisał do żołnierzy: "Zapewniacie wojskowa podbudowę ważnym decyzjom politycznym".

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele kombatantów, parlamentu, BBN, attaches wojskowi, przedstawiciele innych służb mundurowych, a także uczniowie z Bolimowa i Koniuszowej – rodzinnej miejscowości gen. Franciszka Gągora, ze szkoły noszącej imię tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej szefa SGWP.

SGWP został powołany 25 października 1918 r. rozporządzeniem Rady Regencyjnej Królestwa Polskiego. Organizował armię - jej struktury, systemy dowodzenia i szkolenia oraz wyposażenia. W obowiązującym od 2014 r. systemie kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi Sztab jest głównym organem planowania, a nie dowodzenia. Zmiany systemu dowódczego dotyczyła jedna z pierwszych zapowiedzi obecnego kierownictwa MON. Rekomendacje w tej sprawie sformułował Strategiczny Przegląd Obronny. Między MON a BBN są różnice zdań dotyczące struktury dowódczej prerogatyw prezydenta i przyszłym systemie.(PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 listopada

Środa, XXXIV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy
Bądź wierny aż do śmierci, a dam ci wieniec życia.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ap 15,1-4; Ps 98,1b-3b.7-9; Łk 21,12-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter