10 sierpnia
poniedziałek
Borysa, Filomeny, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Lekcja bezpieczeństwa na drodze z pierwszą damą

Ocena: 0
468

O najważniejszych zasadach bezpieczeństwa na drodze, rozwadze i noszeniu odblasków – mówiła w środę podczas specjalnej lekcji uczniom Szkoły Podstawowej nr 2 w Łowiczu pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. – Dbanie o bezpieczeństwo dzieci jest naszym wspólnym obowiązkiem – podkreśliła.

fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Pierwsza dama uczestniczyła w lekcji poświęconej bezpieczeństwu ruchu drogowego zorganizowanej w Łowiczu. Podczas zajęć teoretycznych i praktycznych przygotowanych dla uczniów klas 1-3 przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) najmłodsi uczestnicy ruchu poznawali podstawowe przepisy obowiązujące na drodze oraz uczyli się zasad bezpieczeństwa.

– Nie mam wątpliwości, że wasi rodzice nauczyli już was, jak bezpiecznie przemierzać drogę do i ze szkoły; jak zachowywać się w podróży i w miejscach, w których poruszają się pojazdy. Dziś te wszystkie zasady sobie przypomnimy, pewnie nauczycie się też czegoś nowego, a zdobytą wiedzą będziecie mogli wykorzystać w praktyce – powiedziała Agata Kornhauser-Duda.

Około stu uczniów przywitała wierszem Wandy Chotomskiej "Gdy zamierzasz przejść ulicę". Zwracając się do najmłodszych prosiła ich, by przestrzegając przepisów dbali nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale także innych uczestników ruchu drogowego.

– Równie ważne, jak przestrzeganie przepisów, jest pracowanie nad pewnymi cechami, które ułatwią nam bezpieczny powrót do domu ze szkoły, czy podróży. Chciałabym byście pracowali nad takimi cechami, jak: rozwaga, koncentracja, ostrożność i zachowanie spokoju. A także zawsze, kiedy czujecie się niepewnie na drodze, zadawali pytania i prosili o pomoc. Dzięki tym cechom na pewno łatwiej będzie wam się poruszać bezpiecznie po drodze. Życzę wam, aby każda podróż zawsze bezpiecznie prowadziła was do celu – podkreśliła.

Małżonka prezydenta RP odpowiedziała także na kilka pytań, m.in. o swoją drogę do szkoły i dlaczego warto nosić elementy odblaskowe.

– Rodzice zawsze zwracali mi uwagę, żebyśmy nie zagadywały się z koleżankami dochodząc do przejścia dla pieszych. To bardzo ważne, żeby być skoncentrowanym na drodze, a nie rozmowie. Swojej córce – kiedy dostała już swój pierwszy telefon komórkowy – też zwracałam uwagę, żeby nie korzystała z niego przechodząc przez ulicę – tłumaczyła.

Podczas lekcji przepisy bezpieczeństwa w atrakcyjnej formie przybliżył uczniom m.in. p.o. Głównego Inspektora Transportu Drogowego Alvin Gajadhur. Zasady przechodzenia przez ulicę tylko w wyznaczonych miejscach, zachowywanie szczególnej ostrożności przy jezdni, bawieniu się z dala od drogi, czy konieczności noszenia odblasków i zapinania pasów przyswajały poznawały z krótkich animowanych filmików.

Po części teoretycznej Agata Kornhauser-Duda razem z uczniami wzięła udział w zajęciach praktycznych w zaimprowizowanym miasteczku ruchu drogowego, gdzie uczniowie poznawali m.in. znaki drogowe. Rozdała również dzieciom materiały edukacyjne oraz odblaskowe worki i opaski poprawiające ich widoczność na drodze.

– Dbanie o bezpieczeństwo dzieci jest naszym wspólnym obowiązkiem – podkreśliła. Dziękowała GITD za podejmowanie licznych działań – m.in. akcji edukacyjnych – które mają na celu eliminowanie zagrożeń i poprawę bezpieczeństwa najmłodszych.

"Edukacja najmłodszych jest bardzo ważna, bo ona procentuje w przyszłości. Mam nadzieję, że te dzieci za kilkanaście lat będą odpowiedzialnymi kierowcami i rodzicami. Wiem, że już teraz po takich lekcjach, dzięki poznaniu przepisów mówią rodzicom, żeby zapinali pasy, czy jechali zgodnie z obowiązującymi ograniczeniami prędkości" – powiedział PAP Gajadhur.

Lekcję w SP nr 2 w Łowiczu zorganizowano w ramach akcji informacyjno-edukacyjnej GITD – "Bezpieczna Szkoła Tirka". Jej celem jest promowanie wśród dzieci bezpiecznych zachowań na drodze i wyczulanie najmłodszych na niebezpieczeństwa mogące wystąpić w ruchu drogowym. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 10 sierpnia

Poniedziałek, XIX Tydzień zwykły
+ Święto św. Wawrzyńca, diakona i męczennika
Ten, kto miłuje swoje życie, traci je,
a kto nienawidzi swego życia na tym świecie,
zachowa je na życie wieczne.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 2 Kor 9, 6-10; Ps 112, 1-2. 5-6. 7-9; J 12, 24-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
Dziś: 10 sierpnia - Parafia Św. Jana Kantego w Legionowie

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter