4 grudnia
piątek
Barbary, Krystiana, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ks. Greiche: Masakra koptów odpowiedzią na słowa prezydenta

Ocena: 0
855

– Masakra koptyjskich chrześcijan jest odpowiedzią terrorystów na przemówienie egipskiego prezydenta Abdel Fataha al-Sisiego, wygłoszone na konferencji USA i islamskiego świata arabskiego w zeszłym tygodniu w Arabii Saudyjskiej – powiedział agencji Fides ks. Rafic Greiche, rzecznik egipskich biskupów katolickich, komentując masakrę 29 koptów, jakiej dżihadyści dokonali 26 maja w Al-Minji.

fot. PAP/EPA/MOHAMED HOSSAM

– Było to bardzo mocne i szczere przemówienie przeciwko integryzmowi i radykalizmowi – wyjaśnił greckokatolicki duchowny. Jego zdaniem, terroryści poprzez zamach chcieli też podzielić egipskie społeczeństwo, siejąc niezgodę między muzułmanami i chrześcijanami. – Dotychczas im się to nie udało, a wręcz przeciwnie, mieszkańcy jednoczą się w odrzuceniu przemocy – dodał ks. Greiche.

Według niego, terroryści kierują się „długoterminowym celem”, jakim jest „usunięcie chrześcijan z Egiptu, tak jak to się stało w Iraku, gdzie zaraz po tym, jak Państwo Islamskie zdobyło Mosul, pierwszą rzeczą, jaką zrobiło, było wyrzucenie wszystkich chrześcijan”. – To samo nastąpiło w Syrii, w Sudanie, a teraz chce się to zrobić w Egipcie, który ma pierwszą wspólnotę chrześcijańską na Bliskim Wschodzie i największą wspólnotę islamską w świecie arabskim – podkreślił duchowny.

Wskazał, że chrześcijanie z całego świata mogą swym współwyznawcom w Egipcie pomóc najpierw modlitwą, a następnie niedopuszczeniem do tego, by radykalizm religijny i islamski terroryzm zakorzeniły się w ich krajach. – Trzeba wspierać umiarkowany dyskurs religijny nie tylko w Egipcie, ale także w Europie. W europejskich meczetach są imamowie, którzy głoszą radykalne i zapalne kazania – zaznaczył ks. Greiche. Kolejną rzeczą, którą można zrobić jest pomoc w uzyskaniu przez egipskich chrześcijan lepszego wykształcenia.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 grudnia

Piątek, I Tydzień Adwentu
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Jana Damasceńskiego, prezbitera i doktora Kościoła albo wspomnienie św. Barbary, dziewicy i męczennicy
Oto nasz Pan przyjdzie z mocą
i oświeci oczy sług swoich.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 29,17-24; Ps 27,1bcde.4.13-14; Mt 9,27-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter