Zwierzchnik Kościoła koptyjskiego patriarcha i papież całej Afryki Teodor II przyjął 24 września w swej rezydencji w Kairze blisko 100 duchownych – uczestników międzynarodowej pielgrzymki ekumenicznej pod hasłem „Prawdziwe Życie w Bogu” (TLIG). Reprezentowali oni ok. 500 pątników wywodzących się z grup modlitewnych założonych przez współczesną grecką mistyczkę prawosławną Vassulę Ryden. Wśród duchownych byli obecni 4 biskupi katoliccy, a także hierarchowie z Etiopii i Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego: w większości są to księża katoliccy, w tym pięciu Polaków.
Biorący udział w tej pielgrzymce polski dominikanin, działający od kilkudziesięciu lat w Japonii o. Paweł Janociński wyznał, że „już sama katedra koptyjska św. Marka w Kairze, wzniesiona w 1968 zdumiewa i zachwyca swoją wielkością i pięknem znajdujących się w niej ikon”. Patriarcha przyjął swych gości w nowoczesnej sali konferencyjnej. Przedstawił im specyfikę swego Kościoła, który – według niego – liczy 50 mln wyznawców. Zwrócił uwagę, iż duszę każdego Egipcjanina tworzą „różne warstwy historyczne: kultura starożytna, islam i chrześcijaństwo”. Podkreślił przy tym „pokojowy charakter kultury swojego kraju”, co w wypadku Kościoła koptyjskiego wyraża się w dobrych stosunkach m.in. z władzami kraju i papieżem Franciszkiem.
Gospodarz spotkania wspomniał też o najnowszych męczennikach – 21 koptach, zamordowanych przez dżihadystów w Libii w lutym 2021, których Franciszek uznał już w maju br. za „świętych całego chrześcijaństwa”. Ich ikona znajduje się w katedrze św. Marka.
„Mnie osobiście spodobała się życzliwość i gościnność patriarchy w stosunku do każdego z nas, pielgrzymów TLIG. Najpierw poczęstowano nas czekoladkami i wodą mineralną, po czym Teodor II przywitał się z każdym z nas, wręczając każdemu ikonę Świętej Rodziny i pozując do pamiątkowego zdjęcia. Gdy podziękowałem mu za poświęcenie nam czasu, hierarcha zdziwił się, patrząc na moją plakietkę z napisem «Japan». Wytłumaczyłem mu, że jestem misjonarzem katolickim w Japonii” – wspominał polski zakonnik.
Obecna na audiencji Vassula Ryden ze swej strony podziękowała Teodorowi II za umożliwienie tego spotkania, którego nie było początkowo w programie.
Pielgrzymka TLIG rozpoczęła się 23 bm. i potrwa do 28 września. W poniedziałek 25 bm. jej uczestnicy odwiedzą klasztor św. Katarzyny na Synaju, aby w nocy wspiąć się na znajdującą się tam w pobliżu Górę Mojżesza.