18 stycznia
poniedziałek
Piotra, Małgorzaty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kard. Schönborn ma nadzieję na zmiany w islamie

Ocena: 0
704

Zbrojne konflikty toczące się obecnie na Bliskim Wschodzie można będzie rozwiązać tylko wówczas, gdy dojdzie do przemian w samym islamie – uważa kard. Christoph Schönborn.

fot. Pixabay.com

– Grupy religijne w islamie muszą się nauczyć wzajemnej tolerancji, a islamscy migranci muszą bez zastrzeżeń zaakceptować wolność religijną – powiedział arcybiskup Wiednia w wywiadzie dla niedzielnego wydania austriackiego dziennika „Kurier”.

Odnosząc się do zastrzeżeń wobec muzułmanów kardynał podkreślił, że „być przeciwko czemuś nie jest jeszcze rozwiązaniem”. – Jeśli jesteśmy przekonani, że wartości chrześcijańskie są ważne dla życia, wówczas to przekonanie będziemy przybliżali tym, którzy do nas przybywają. I nie jest przypadkiem, że wielu muzułmanów chce u nas przejść na chrześcijaństwo – stwierdził kard. Schönborn.

Obecną sytuację w islamie przewodniczący episkopatu Austrii porównał z czasem wojny trzydziestoletniej sprzed 500 lat. Przypomnijmy: wojna w latach 1618-1648 była jednym z najbardziej krwawych konfliktów na terenach Świętego Cesarstwa Rzymskiego narodu niemieckiego. Pociągnęła za sobą miliony zabitych. Była to wojna religijna między protestantami i katolikami, w której chodziło też o hegemonię.

– Skutkiem tamtej wojny, po mozolnym, a zarazem oczyszczającym procesie, było oświecenie i tolerancja między protestantami i katolikami, co – miejmy nadzieję – dokona się również w islamie – powiedział kard. Schönborn. – Dlaczego także w islamie nie miałyby dojść do głosu "siły regenerujące", które przyniosłyby prawdziwą odnowę duchową i wyraźne "nie" dla stosowania przemocy? – pytał austriacki purpurat dodając, że ma taką nadzieję.

Jednocześnie jednak przestrzegł przed przedwczesnym optymizmem, gdyż – jak podkreślił – “wojna między szyitami i sunnitami wraz z jej obecnym natężeniem to tylko początek”. Zdaniem kardynała sytuację utrudnia fakt, że konflikt stał się konfliktem globalnym, w czym eksperci widzą „najgłębszy kryzys”, jaki przeżywa islam w swojej historii.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Zapowiedź nowego nru tygodnika Idziemy

+ Tygodnik Idziemy na 17 stycznia - dlaczego warto sięgnąć po najnowszy numer?

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 stycznia

Poniedziałek, II Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Żywe jest słowo Boże i skuteczne,
zdolne osądzić pragnienia i myśli serca

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Hbr 5,1-10; Ps 110,b-4; Mk 2,18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter