24 stycznia
niedziela
Felicji, Franciszka, Rafała
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kair: spotkanie papieża z wielkim imamem uniwersytetu Al-Azhar

Ocena: 0
284

Kurtuazyjne spotkanie papieża Franciszka z wielkim imamem uniwersytetu Al-Azhar szejkiem Ahmedem al-Tayebem poprzedziło wystąpienia obu zwierzchników religijnych na Międzynarodowej Konferencji Pokojowej z udziałem ok. 200 gości z całego świata, w tym przywódców religijnych.

fot. PAP/EPA/L'OSSERVATORE ROMANO

Podczas spotkania papież Franciszek podarował duchowemu przywódcy muzułmanów mozaikę "Widok na Forum Romanum". Została ona wykonana na podstawie XIX-wiecznego obrazu, przedstawiającego charakterystyczne zabytki antycznego Rzymu: ruiny świątyni Saturna i łuk triumfalny Septymiusza Sewera. Prace nad mozaiką o wymiarach 15 na 18 cm trwały w pracowni Studio del Mosaico Vaticano od grudnia 2015 r. do lutego 2016 r. Do jej wykonania użyto technik takich jak te, którymi posługiwali się twórcy mozaik w Bazylice św. Piotra.

Szejk Ahmed al-Tayeb jest zwierzchnikiem założonego w X w. uniwersytetu Al-Azhar, największego ośrodka kultury islamskiej i głównego autorytetu dla wyznawców islamu sunnickiego. Wielki imam pełni też funkcję przewodniczącego „Muslim Council of Elders“, stowarzyszenia muzułmańskich naukowców i ekspertów, założonego w 2014 r. Al-Tayeb jest też pierwszym wysokiej rangi duchownym Al-Azhar, którego papież przyjął na prywatnej audiencji w maju 2015 r. w Watykanie. Spotkanie to ponownie zainicjowało dialog pomiędzy Watykanem i islamską uczelnią, zerwany na początku 2011 r. przez stronę muzułmańską.

Także Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Egipcie w styczniu 2000 r. spotkał się ze zwierzchnikiem uniwersytetu Al-Azhar, którym był wówczas szejk Mohammed Sayed Tantawi.

Uniwersytet Al-Azhar ma 55 wydziałów. Kształci się na nim ponad 180 tys. studentów egipskich i ok. 12 tys. zagranicznych z ponad 90 krajów. Do uniwersytetu należy też 50 Instytutów Al-Azhar w Afryce (m.in. w Senegalu, Czadzie, Dżibuti, Ugandzie, RPA), Azji i krajach byłego ZSRR. Na Al-Azharze kształcą się też "misjonarze" i kaznodzieje islamscy ("da'wa"). Po powrocie do swych krajów absolwenci pracują jako kaznodzieje islamscy, imamowie i nauczyciele.

W ramach uniwersytetu dokonuje się m.in. tłumaczenia Koranu na różne języki, wydawane są książki muzułmańskie oraz wysyłani są imamowie i nauczyciele do różnych krajów. Ze względu na tak różnorodną działalność Al-Azhar otrzymał w 2000 roku Nagrodę Króla Fajsala z Arabii Saudyjskiej "za zasługi dla islamu".

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 24 stycznia

Niedziela, III Tydzień zwykły
+ Trzecia Niedziela zwykła
«Pójdźcie za Mną, a sprawię, że się staniecie rybakami ludzi».
+ czytania liturgiczne (rok B, I): Jon 3,1-5.10; Ps 25, 4-6.7bc-9; 1 Kor 7,29-31; Mk 1,14-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Szukanie sensu (tygodnik Idziemy)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter