25 maja
środa
Grzegorza, Urbana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jerozolimskie rodziny

Ocena: 0
493

W sercu Warszawy znajduje się wspólnota, która pokazuje, że można żyć w rodzinie, uwzględniając reguły monastyczne.

fot. arch. Bartłomiej Kuczyński

Wspólnota Rodzin uformowała się w 2010 r. przy Monastycznych Wspólnotach Jerozolimskich w Warszawie. Początkowo była to oddolna inicjatywa kilku rodzin, która spotkała się z pozytywnym przyjęciem i otwartością mniszek oraz mnichów. Teraz grupa liczy około dwudziestu rodzin.

– Chcemy przekazywać Ewangelię, bazując na przeżywaniu doświadczenia wiary w życiu rodzinnym i tradycji monastycznej – mówi członek wspólnoty Bartłomiej Kuczyński.

 


MONASTYCZNA FORMACJA

Wspólnota Rodzin uczestniczy regularnie w liturgii monastycznej w kościele Matki Bożej Jerozolimskiej przy ul. Łazienkowskiej 14. – Sercem naszej duchowości jest „Księga Życia Jeruzalem”, napisana przez założyciela Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich br. Pierre’a-Marie Delfieux. To reguła życia braci i sióstr, w moim przekonaniu doskonały przewodnik, który możemy stosować do życia rodzinnego – opowiada Bartłomiej Kuczyński. W oparciu o „Księgę Życia” raz w miesiącu w piątek odbywają się spotkania formacyjne rodzin z udziałem s. Joanny i br. Ireneusza Marii. – W ciągu każdego roku czytamy jeden rozdział książki, powoli smakując go duchowo, obecnie są to strony o pokorze – relacjonuje pan Bartłomiej.

Grupki składające się z czterech–sześciu rodzin spotykają się systematycznie na wspólnotowym dzieleniu online lub w domach. – Niejednokrotnie słyszę budujące świadectwa, które pozostają mi w pamięci – opisuje Kuczyński. Dzielenie dotyczy tematu ustanowionego dla wspólnoty na dany rok, z uwzględnieniem aspektów rodzicielskich i małżeńskich. W ciągu roku Wspólnota Rodzin wyjeżdża na czterodniowe rekolekcje. Raz w miesiącu jej członkowie biorą udział w Sztafecie Adoracji, która polega na całonocnym przebywaniu przed Jezusem Eucharystycznym, od piątkowego wieczoru do sobotniego poranka. – Wielokrotnie słyszałem od osób ze wspólnoty, że modlitwa w ciszy, „bez emocjonalnych fajerwerków”, przynosi niezwykłe i widoczne owoce w życiu – przyznaje pan Bartłomiej.

Zwyczajem Wspólnoty Rodzin są też dni skupienia – u sióstr dla kobiet i u braci dla mężczyzn – w czasie których osoby świeckie włączają się w rytm dnia zakonników, uczestnicząc w liturgii wraz z nimi, a także wspólnie spożywając posiłki. Dzień skupienia jest okazją do modlitwy w ciszy, adoracji, spędzenia czasu w samotności we własnej celi, odpoczynku, spowiedzi. Odbywa się w kilku terminach w roku, aby każdy mógł znaleźć dogodny dla siebie czas. Członkini wspólnoty Maria Naganowska dodaje, że małżonkowie prowadzą w domach tak zwane „Dialogi małżeńskie”, które polegają na rozmowach według zasady pierwszeństwa słuchania przed mówieniem i dzielenia się przed ocenianiem.

 


MALI PUSTELNICY

Dla dzieci Wspólnota Rodzin prowadzi katechezę w duchu Katechez Dobrego Pasterza – to metoda pracy z dziećmi, w której ważna jest medytacja Ewangelii, pomagająca dzieciom nawiązywać osobową relację z Bogiem. Pani Maria wyjaśnia, że istnieje podział na trzy grupy wiekowe. Najstarsze dzieci to grupa, która sama ochrzciła się nazwą „Dzieci Jerozolimskie”, a formacja duchowa jest połączona z innymi aktywnościami, na przykład lepieniem z gliny. Osobne spotkania przeznaczone są dla dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii Świętej, trzecią grupę stanowią najmłodsze pociechy. – Moje dzieci z niecierpliwością pytają, kiedy będzie katecheza w niedzielę. Córka ma we wspólnocie najlepszą przyjaciółkę. Cieszę się, że może nawiązywać wartościowe przyjaźnie – wyznaje Bartłomiej Kuczyński.

Moi rozmówcy zgodnie potwierdzają, że wiele rodzin przyciąga do Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich starannie przygotowana liturgia, która zachwyca pięknem, obfituje w głębokie gesty i znaki liturgiczne oraz muzykę sprzyjającą kontemplacji. – Bracia oraz siostry mają zapisaną w swojej regule pracę na pół etatu, co sprawia, że zmagają się z podobnymi wyzwaniami i problemami zawodowymi jak my świeccy, wspólnota doświadczeń także integruje. Siostry i bracia są przyjaciółmi, którzy cierpliwie wspierają nas w duchowych zmaganiach – zaznacza pan Bartłomiej.

Maria Naganowska dodaje, że osoby tworzące Wspólnotę Rodzin to grupa niejednorodna, z różnymi poglądami społecznymi i politycznymi, ale mimo różnic spojona duchową więzią. – Wspólnota daje mi poczucie stabilności, spotkania pozwalają mi zatrzymać się w biegu życia oraz podjąć refleksję nad ważnymi sprawami – tłumaczy pani Maria. Bartłomiej Kuczyński potwierdza, że rodziny są dla siebie wsparciem, dzielą się swoimi problemami, doświadczają mocy wspólnotowej modlitwy.

Osoby zainteresowane dołączeniem do Wspólnoty Rodzin mogą kontaktować się z Marią Naganowską (tel. 693 530 050) lub Bartłomiejem Kuczyńskim (tel. 502 171 933).
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 maja

Środa, VI Tydzień Wielkanocny - wspomnienia dowolne: św. Bedy Czcigodnego, prezbitera i doktora Kościoła, św. Grzegorza VII, papieża, św. Marii Magdaleny de Pazzi, dziewicy, św. Magdaleny Zofii Barat, dziewicy
Ja będę prosił Ojca, a da wam innego Parakleta,
aby z wami był na zawsze.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 16,12-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter