19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jemen potrzebuje pomocy

Ocena: 0
1589

Sytuację w Jemenie uznaje się za największy kryzys humanitarny. - mówi Marianna Chlebowska, koordynatorka projektów zagranicznych w Caritas Polska, w rozmowie z Agnieszką Domańską

fot. Caritas Polska

Czy są szanse na koniec wojny domowej w Jemenie?

W węższej perspektywie walka toczy się między jemeńskimi stronnictwami politycznymi, rządem uznanym przez społeczność międzynarodową a zbrojnym ruchem Huti. Jednak duże zaangażowanie regionalnych mocarstw – po jednej stronie m.in. Arabii Saudyjskiej i Emiratów Arabskich, a po drugiej Iranu i Kataru – sprawia, że znalezienie rozwiązania jest trudne. W wyniku walk i bombardowań zginęło około 100 tys. osób, a 3,3 mln uciekło ze swoich domów. Część zamieszkała w nieformalnych obozach, w których brakuje wszelkich wygód, woda jest dostarczana nieregularnie, a konstrukcje z blach zastępują domy. Jemeńczycy nie wiedzą, kiedy ich życie wróci do normalności. Sytuację w Jemenie uznaje się za największy kryzys humanitarny.

Jemen jeszcze przed wojną był uznawany za najbiedniejsze państwo regionu – brakowało tam infrastruktury, dostępu do edukacji czy służby zdrowia. Dzisiaj w 30-milionowym kraju aż 24 mln mieszkańców potrzebują jakiejś formy pomocy. Brakuje wody pitnej i pożywienia. Klimat i ukształtowanie terenu nie sprzyjają rolnictwu – przed wojną Jemen importował 90 proc. żywności. W czasie wojny nastąpiła blokada portów, wskutek czego podrożała żywność. Jemeńczycy radzą sobie, gotując znalezione rośliny, jednak taki posiłek nie wystarcza. ONZ ogłosił, że 2 mln dzieci w Jemenie poniżej piątego roku życia jest skrajnie niedożywionych.

 

Jak Caritas Polska pomaga mieszkańcom Jemenu?

W połowie zeszłego roku Caritas Polska razem z Polską Akcją Humanitarną rozpoczęła realizację projektu – wsparcie wiejskiej przychodni medycznej w Imran. Przychodnia została częściowo zniszczona w 2015 r. i zawiesiła funkcjonowanie. Pierwszy komponent projektu, za który odpowiadała PAH, stanowiła pomoc infrastrukturalna. Dzięki dotacji z polskiego MSZ przychodnia została odremontowana – do budynku wstawiono okna, zainstalowano klimatyzację. Polakom klimatyzacja wydaje się czymś luksusowym, ale w sytuacji, gdy temperatura na zewnątrz sięga 50°C, a w przychodni przechowywane są leki i przeprowadzane są badania, których wyniki mogą się zmienić pod wpływem temperatury otoczenia, klimatyzacja jest po prostu konieczna. Caritas Polska była odpowiedzialna za drugą część projektu, czyli wsparcie bieżącego działania przychodni: wypłaty dla personelu i jego przeszkolenie, zakup leków i szczepionek. Dzisiaj chcemy, aby ta przychodnia kontynuowała działalność. Dotacja z pieniędzy publicznych się skończyła, a odremontowanej przychodni grozi powrót do stanu sprzed projektu, ponieważ brakuje pieniędzy na jej codzienne prace.

Przychodnia w Imran jest pierwszym punktem pomocy medycznej dla mieszkańców miejscowości i okolicznych wsi. Codziennie zgłasza się tam blisko 75 pacjentów. Wcześniej mieszkańcy byli zmuszeni przejechać ok. 40 km do najbliższego szpitala. Z przychodni korzystają też osoby, które w wyniku działań zbrojnych zdecydowały się uciekać ze swoich domów, a także uchodźcy z Somalii, którzy wybrali ucieczkę z kraju również ogarniętego wojną do Jemenu w nadziei, że przedostaną się dalej.

 

Co jest najbardziej uderzające w życiu codziennym Jemeńczyków?

Odwiedziłam Jemen w zeszłym roku. Przejeżdżając przez Aden, widziałam, jak miasto ucierpiało w czasie bombardowań. Kiedyś było jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych – dzisiaj strategiczne dla turystyki miejsca, np. hotele, są zniszczone. W czasie jazdy samochodem wciąż trzeba lawirować, by nie wpaść w dziurę. Brakuje infrastruktury telekomunikacyjnej, cały czas zanika sieć w telefonie.

Jednak dla mnie najbardziej wstrząsające były historie ludzi i widok kilkuletnich dzieci z włosami siwiejącymi w wyniku traumy, którą przeżyły. Dzieci wychowują się w środowisku pełnym przemocy i broni. Przejeżdżając przez posterunek kontrolny spotkaliśmy kilku żołnierzy. Tego dnia jeden z nich przyszedł z synkiem, który miał może sześć lat i nosił ze sobą kałasznikowa.

Wszyscy mieszkańcy Jemenu są w mniejszy lub większy sposób dotknięci wojną. Możemy to zrozumieć, odwołując się do wspomnień naszych przodków sprzed osiemdziesięciu lat.

 

Jak można wesprzeć akcję Caritas?

Są dwie możliwości. Po pierwsze, można wysłać SMS o treści „Jemen” na numer 72052 (koszt 2,46 z VAT) lub wpłacić darowiznę za pośrednictwem strony internetowej Caritas Polska: www.caritas.pl/jemen. Druga forma pomocy to wsparcie duchowe – przede wszystkim modlitwa w intencji ludzi, którzy cierpią w konfliktach zbrojnych, zwłaszcza w Jemenie, ale też dzielenie się wiedzą na ten temat z rodziną i przyjaciółmi. Kiedy pamiętamy o dramatycznej sytuacji Jemeńczyków i mówimy o niej, nasz głos słyszy więcej ludzi dobrej woli. Dzięki ich wsparciu możemy dotrzeć z pomocą do większej liczby potrzebujących.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1, 16. 18-21. 24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter