26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jan Paweł II. Co dalej? - XV Dni Jana Pawła II (on-line)

Ocena: 0
1027

„Diagnozy, które stawiał Jan Paweł II są tak niezwykle aktualne, że trzeba wracać do jego nauczania i świat próbować naprawiać” – mówiła prof. Teresa Małecka z Akademii Muzycznej podczas dwudniowego sympozjum, które odbywa się w ramach Dni Jana Pawła II. Więcej informacji: jp2.krakow.pl, upjp2.edu.pl

 

Fot. materiały organizatora

Tegoroczne Dni Jana Pawła II, z uwagi na pandemię, odbywają się on-line. Organizację ich dyktowała dynamicznie zmieniająca się sytuacja epidemiczna. Gdy zapraszano gości do udziału w wydarzeniu  - przed pandemią wiosenną, a nawet po jej osłabieniu po wiośnie, gotowość udziału deklarowało niemal 100 % uczestników, z gośćmi ze Stanów Zjednoczonych włącznie. W rezultacie rzeczywistość zadecydowała o przeprowadzeniu Dni Jana Pawła wyłącznie on-line.

Zorganizowały je – jak każdego roku – uczelnie z Krakowa i Małopolski skupione w Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa. Obok sympozjum przeprowadzonego na Akademii Muzycznej, a  także w Akademii Ignatianum – „Jan Paweł II. W stulecie urodzin. Dziedzictwo i przyszłość”.

W czwartek 5 listopada br. odbędzie się główna sesja Dni – „Jan Paweł II. Co dalej?” (ON-LINE). Wykłady wygłoszą: ks. kardynał Stanisław Dziwisz, prof. Rocco Buttiglione, prof. Stanisław Grygiel, o. Maciej Zięba OP, Carl Anderson, George Weigel. Sesję Poprowadzi ją o. prof. Jarosław Kupczak OP (UPJPII). Część wykładów będzie bezpośrednio transmitowana z Rzymu.

Również 5 listopada w Sanktuarium św. Jana Pawła II o godz. 17.00 zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego, która będzie transmitowana przez telewizję JP2TV.

Po Eucharystii zostaną wręczone nagrody w konkursach: literackim, fotograficznym i filmowym, będących integralnym elementem „Dni”. Przewodnicząca jury konkursu literackiego prof. dr hab. Zofia Zarębianka (UJ), ocenia tegoroczną edycję – w porównaniu do poprzednich lat – jako niezwykle udaną.  „Intelektualny i literacki poziom tych prac to ogromna radość” – podsumowuje prof. Zarębianka, dodając, iż musiano zwiększyć pulę nagród, by sprawiedliwie uhonorować bardzo dobre tegoroczne prace.

Temat XV edycji Dni Jana Pawła II: „Jan Paweł II. Co dalej?" został przedstawiony w grudniu 2019, na kilka miesięcy przed wybuchem pandemii. Dzisiaj, w świetle obecnych problemów stał się on jeszcze bardziej aktualny. Mamy nadzieję, że proponowane wykłady pomogą nam zagłębić się w myśl i nauczanie Świętego Jana Pawła II – mówi o. Jarosław Kupczak OP (UPJPII).

Ks. Bogusław Mielec (UPJPII), będąc jednym z prelegentów sesji na Akademii Muzycznej (tytuł wykładu: Zadaniem każdego człowieka jest być twórcą własnego życia” (List do artystów, 2). Osobowość Jana Pawła II w zapomnianym tekście prof. Hanny Świdy-Ziemby”, zauważa – „Te „Dni”, przebiegające w tak nieoczekiwanej sytuacji, mogą być katalizatorem pewnej oczekiwanej reakcji kulturowej. A mianowicie pogłębionej refleksji nad pytaniem w jaki sposób Jan Paweł II odpowiadał na ogromne wyzwania, przed jakimi stawał podczas własnego, długiego życia? Przypomnijmy, że od 1939 roku, a więc od wczesnej młodości, aż do końca, czyli do roku 2005, były to najważniejsze problemy świata, które teraz docierają do nas w swoistym „mixie” kulturowym, politycznym, społecznym, gospodarczym, moralnym itp. I dlatego warto mieć na tej drodze sprawdzonego przewodnika, za którym się idzie, przy czym nie oznacza to egzystencjalnego „klonowania”, ale trudny wybór własnej drogi”.

Prof. dr hab. Zofia Zarębianka (UJ), podkreśla, że „ W sytuacji w jakiej się znaleźliśmy, nie tylko w kontekście pandemii, ale myśląc o narastającym społecznym buncie, który przybrał bardzo zradykalizowany protest przeciw Kościołowi, w tym momencie namysł nad dziedzictwem św. Jana Pawła II jest powrotem do fundamentu kultury europejskiej. Wszystkie wskazania Karola Wojtyły i Jana Pawła II odnoszące się do powinności dialogu, słuchania drugiej strony, rozstrzygania kwestii spornych na płaszczyźnie wymiany racji, to przypomnienie czegoś bardzo istotnego – dla każdej ze stron. Myślmy o uniwersalnym wymiarze jego przesłania, ono było adresowane do wszystkich – wierzących i niewierzących”.

Ks. dr hab. Robert Tyrała prof. UPJPII, rektor UPJPII pytany o nadzieje związane z tegorocznymi Dniami Jana Pawła stwierdził, że ci, którzy słuchają wykładów, uczestniczą w konferencji, zyskają pewność, iż nauczanie Jana Pawła II jest nadal bardzo aktualne dla współczesnego świata, że nie jest niczym innym jak ewangelicznym nauczaniem, i że ducha UPJPII, i nie tylko tej uczelni, kolejny raz te „Dni” na pewno wzmocnią – dodaje – Tym bardziej teraz.
Linki do poszczególnych sesji dostępne są na stronach: jp2.krakow.pl, upjp2.edu.pl

Program

5 XI 2020 – godz. 9.00 – ON-LINE – Główna sesja naukowa XV edycji Dni Jana Pawła II 2020 „Jan Paweł II. Co dalej?”

przywitania – JM Rektor UJ prof. Jacek Popiel, JM Rektor UPJPII ks. prof. Robert Tyrała,

I wykład – ks. kardynał Stanisław Dziwisz

II wykład – prof. Rocco Buttiglione

III wykład – prof. Stanisław Grygiel

IV wykład – o. Maciej Zięba OP

V wykład – Carl Anderson

VI wykład – George Weigel

Prowadzenie: o. prof. Jarosław Kupczak OP

5 XI 2020 – godz. 17 – Msza Święta – Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie, następnie planowane jest wręczenie nagród w konkursach.

Wydarzenia 5 XI transmitowane będą przez JP2TV. Link do Mszy św.: https://youtu.be/xPhS6-ZY9-I

21 X – 22 XI 2020 – „CZAS UCIEKA, WIECZNOŚĆ CZEKA” – wystawa medalierska.

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie zaprasza do Muzeum Archidiecezjalnego Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie na kolejną odsłonę realizowanego od 2013 roku projektu artystycznego „Medalierskie rozmowy z Janem Pawłem II”. Szczegóły: archimuzeum.pl

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter