9 grudnia
czwartek
Wiesława Leokadii Joanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Gliwice: obchody 100. rocznicy ludobójstwa Ormian

Ocena: 0
2237
Obchody upamiętniające 100. rocznicę pogromu Ormian, w Gliwicach rozpoczęły się Mszą św. odprawioną w kościele ormiańskimp.w. Trójcy Świętej. Uroczystościom przewodniczył proboszcz parafii południowej ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. 2015-04-26 22:14
sw / Gliwice (KAI), sg


W homilii skierowanej do wiernych podkreślał, jak trudne było to doświadczenie dla całej wspólnoty Ormian. – Nie chcę wymieniać poszczególnych etapów ludobójstwa, ale powiem tylko to, że spośród dwumilionowej społeczności w ciągu kilku lat wymordowano trzy czwarte narodu – 1,5 mln Ormian - mówił. W homilii pojawił się jednak też wyraźny akcent nadziei, że nawet taki akt przemocy, obecnie „jest oznaką łączności wszystkich Ormian”.

– Naród ormiański poddany ludobójstwu miał zostać wytarty z kuli ziemskiej, pamięć o Ormianach miała być też wytarta ze względów politycznych, ale po 100 latach możemy powiedzieć, że naród ormiański żyje nadal – zaznaczył z nadzieją ks. Isakowicz-Zaleski.

Drugim ważnym momentem niedzielnej uroczystości było ogłoszenie św. Grzegorza Oświeciciela drugim patronem parafii południowej, która swym obszarem obejmuje całą południową Polskę. Dekret ustanawiający nowego patrona został wydany przez kard. Kazimierza Nycza, metropolitę warszawskiego, który jest jednocześnie ordynariuszem chrześcijan obrządków wschodnich, którzy nie posiadają własnego ordynariusza.

Po Mszy Świętej wierni zebrali się na dalszą modlitwę pod chaczkarem, czyli kamiennym krzyżem ormiańskim wykonanym z oryginalnego tufu wulkanicznego, gdzie poświęcono tablicę upamiętniającą zamordowanych Ormian. Tablica najprawdopodobniej zostanie umieszczona przy siedzibie Związku Ormian w Polsce im. ks. abp. Józefa Teodorowicza w Gliwicach, przy ul. Wyszyńskiego.

Po zakończonych modlitwach odbył się koncert Teatru Performer zatytułowany „Wołanie z głębi serca” oparty na pieśniach św. Grzegorza z Nareku, po którym zebrani udali się na ormiański poczęstunek do gliwickiej siedziby związku.

W uroczystościach wzięli udział min. ambasador Armenii w Polsce Edgar Ghazaryan, Anna Olszańska, prezes Związku Ormian w Polsce im. arcybiskupa Teodorowicza oraz przedstawiciele metropolity warszawskiego i biskupa gliwickiego.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 grudnia

Czwartek, II Tydzień Adwentu
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Juana Diego Cuauhtlatoatzin
Pan jest łagodny i bardzo łaskawy.
+ Czytania liturgiczne (rok  C, II): Mt 11, 11-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter