18 września
środa
Irmy, Stanislawa, Ireny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Enigma, Bank Anglii i sprawa polska

Ocena: 5
947

Bank Anglii obwieścił, że na nowym banknocie pięćdziesięciofuntowym zostanie umieszczony wizerunek Alana Turinga, wybitnego angielskiego matematyka, a także łamacza szyfrów, który złamał tajemnicę niemieckiej Enigmy.

fot. Mikołaj Bujak/ze zbiorów Muzeum II Wojny Światowej

O tym, że niemiecki szyfr został wcześniej złamany przez polskich matematyków, oczywiście nie było mowy. Nic w tym nowego, niemniej wypada przypomnieć, że niedawno minęła 80. rocznica wręczenia przez nich nie tylko szyfrów, ale i kopii samej Enigmy przedstawicielom wywiadów brytyjskiego i francuskiego.

 

Zawłaszczone odkrycie

Alan Turing przez wielu jest uważany za ojca informatyki, którego prace położyły teoretyczne podwaliny pod projekty komputerów. Siedem lat temu, z okazji stulecia urodzin Turinga, na stronie internetowej BBC ukazał się pamiątkowy artykuł na jego temat. Podaje, że rozpoczął on pracę w Bletchley Park, posiadłości w hrabstwie Buckinghamshire, gdzie podczas II wojny światowej mieściła się siedziba brytyjskiego wywiadu radiowego (Government Code and Cypher School, w skrócie GC&CS, Rządowa Szkoła Kodów i Szyfrów) w pierwszym dniu wojny – czyli już po otrzymaniu przez wywiad brytyjski tych bezcennych materiałów od Polaków, który to fakt oczywiście także i BBC całkowicie pomięło. Anglicy wspominają o polskim wkładzie w poznanie tej najważniejszej tajemnicy II wojny światowej co najwyżej półgębkiem, mimo że w latach 1933--1939 polski wywiad regularnie przekazywał stronie francuskiej i brytyjskiej kopie tajnych niemieckich depesz wojskowych, nie podając jednak źródła tych informacji, co dopiero nastąpiło wiosną 1939 r.

Przypomnijmy zatem, że kod Enigmy został rozszyfrowany już w grudniu 1932 r. przez trzech polskich matematyków: Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego, a pierwszą kopię Enigmy Polacy skonstruowali zaledwie rok później. Zatem polscy kryptolodzy zdołali złamać niemieckie szyfry i skonstruować kopię Enigmy siedem lat przed tym, jak Alan Turing zasiadł przy swym biurku w Bletchley Park.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 32 (721), 11 sierpnia 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 26 sierpnia 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest profesorem ekonomii w Hollins University w stanie Wirginia, USA

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 września

"Łaska i miłosierdzie nad Jego wybranymi i nad świętymi Jego opatrzność"

Dziś w Kościele: środa, XXIV tydzień zwykły
+ święto św. Stanisława Kostki, zakonnika, patrona Polski 
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Mdr 4,7-15, Ps 148, Łk 2,41-52
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - do końca lata zapraszamy do przeglądu filmów SalveNET prezentowanych podczas minionych wakacji.Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -