30 maja
sobota
Ferdynanda, Karola, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Egzekucje ekstremistów w Arabii Saudyjskiej. Skazany został ukrzyżowany

Ocena: 0
992

Mężczyzna oskarżony o terroryzm został skazany i ukrzyżowany w Arabii Saudyjskiej, przy czym – jak podała miejscowa Rada Ulemów – wyrok i egzekucję wykonano „zgodnie z wymogami szariatu”. Więzień był jednym z 37 straconych 23 kwietnia w ramach pierwszej od prawie 4 lat tzw. „egzekucji masowej”, przeprowadzonej o tej samej porze w kilku różnych miastach kraju.

fot. Pixabay, CC0

Oficjalne oświadczenie rządu stwierdza, że przestępcę ukrzyżowano za „uciekanie się do ideologii ekstremistycznej i terrorystycznej” oraz za „tworzenie oddziałów terrorystycznych”, zagrażających „pokojowi i bezpieczeństwu społeczeństwa”. Według analityków i znawców przedmiotu określenia te wskazują, że wśród skazanych byli dżihadyści sunniccy (m.in. związani z al-Qaidą) i działacze szyiccy.

Organizacja Amnesty International (AI), śledząca przestrzeganie praw człowieka na świecie, podała, że jeden z 37 skazanych miał w chwili aresztowania zaledwie 16 lat. Jednakże wspomniana Rada Ulemów, skupiająca czołowych prawników muzułmańskich kraju, usprawiedliwiła zabicie więźniów, twierdząc, że było to „zgodne z szariatem (prawem koranicznym - red.)”.

Skazanym zarzucano różne przestępstwa, m.in. ataki na siedziby sił bezpieczeństwa, zabójstwa kilku funkcjonariuszy i policjantów oraz udział w demonstracjach antyrządowych. Egzekucji dokonano jednocześnie w różnych częściach kraju: w stolicy – Rijadzie, w świętych miastach Medynie i Mekce, w środkowym regionie al-Qassim, zamieszkanym w większości przez sunnitów oraz w prowincji Asir na południu i w części wschodniej, gdzie przeważają szyici.

W Arabii Saudyjskiej karę śmierci wykonuje się zwykle przez ścięcie skazańca, ale w przypadku najcięższych zbrodni stosuje się też ukrzyżowanie. W 2018 stracono w ten sposób mężczyznę, który zasztyletował kobietę, poza tym poszukiwano go za zamordowanie innego mężczyzny i za zgwałcenie kobiety.

Władze kraju – jednego z tych, w których kara śmierci orzekana jest najczęściej – nie ogłaszają oficjalnych statystyk na ten temat. Niemniej jednak z danych, zgromadzonych przez działaczy AI i innych międzynarodowych organizacji pozarządowych, wynika, że liczba egzekucji od czasu, gdy władzę w kraju objął 21 czerwca 2017 jako następca tronu i premier Mohammad ibn Salman, prawie się podwoiła. Od czerwca 2017 do marca 2018 wykonano tam 133 wyroki, podczas gdy w ciągu 8 poprzednich miesięcy było ich 67. Ponad połowę straconych w tym czasie stanowili cudzoziemcy, głównie migranci, skazani na śmierć za handel narkotykami.

Kara śmierci, najczęściej przez ścięcie i publicznie, bywa orzekana za różne przestępstwa: od terroryzmu do gwałtów, od porwań ludzi z użyciem broni po handel środkami odurzającymi.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 maja

Sobota, VII Tydzień Wielkanocny
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Jana Sarkandra, prezbitera i męczennika albo wspomnienie św. Zdzisławy
Poślę wam Ducha Prawdy,
On doprowadzi was do całej prawdy.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dz 28,16-20.30-31; Ps 11,4.5 i 7; J 21,20-25
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter