25 lutego
niedziela
Wiktora, Cezarego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dewastacja stworzenia jest przeciw Bogu

Ocena: 5
203

Dewastacja stworzenia jest wykroczeniem przeciwko Bogu, nie tylko grzechem osobistym, ale strukturalnym – stwierdził papież Franciszek.

Fot. PAP/Radek Pietruszka - uczestnicy konferencji COP28 w Dubaju

Papieskie przesłanie do uczestników konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju odczytał i przekazał uczestnikom kard. Pietro Parolin, watykański sekretarz stanu. Papież powtórzył apel: „z pieniędzy wykorzystywanych na broń i inne wydatki wojskowe stwórzmy Światowy Fundusz na rzecz ostatecznego wyeliminowania głodu”.

Niestety nie mogę być razem z wami, jak pragnąłem

– napisał Franciszek, który chciał być na konferencji klimatycznej, ale na prośbę lekarzy pozostał w Watykanie. Papież jednak zapewnia o swej bliskości duchowej.

Wybierzmy życie, narodziny są bogactwem

Papież rozpoczął swe przeslanie od pytania i apelu:

Czy działamy na rzecz kultury życia czy też śmierci? Proszę was z całego serca: wybierzmy życie, wybierzmy przyszłość! Wsłuchajmy się w jęki ziemi, usłyszmy krzyk ubogich, posłuchajmy, jakie są nadzieje młodych i marzenia dzieci! Spoczywa na nas wielka odpowiedzialność: zapewnienie, aby nie odmówiono im przyszłości.

Papież podkreślił, że „narodziny nie są problemem, ale bogactwem: nie są wymierzone przeciwko życiu, ale są dla życia, podczas gdy pewne wzorce ideologiczne i praktyczne, narzucane rodzinom i ludności w aksamitnych rękawiczkach, stanowią prawdziwą kolonizację”. 

Umorzenie długów, z powodu długu ekologicznego

Ojciec Święty zauważył, że biedna niemal połowa świata, bardziej biedna, jest odpowiedzialna za zaledwie 10 procent emisji zanieczyszczeń.

Są oni w rzeczywistości ofiarami tego, co się dzieje: pomyślmy o rdzennej ludności, wylesianiu, dramacie głodu, niepewności w zakresie dostępu do wody i żywności, wymuszonych przepływach migracyjnych. 

W tym kontekście Franciszek apeluje, aby znaleźć odpowiednie sposoby „na umorzenie długów finansowych, które obciążają różne narody, również w świetle długu ekologicznego wobec nich”.

Ocieplenie planety, ochłodzenie relacji

Mówiąc o tym, że „ociepleniu planety towarzyszy ogólne ochłodzenie multilateralizmu”, Ojciec Święty przywołał słowa św. Jana Pawła II o rosnącej nieufności do wspólnoty międzynarodowej i utracie „wspólnej świadomości bycia [...] rodziną narodów” (Św. Jan Paweł II, Przemówienie do Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych z okazji 50. rocznicy jego powstania, 14, Nowy Jork, 5 października 1995 r., 14)”. 

Niezbędne jest odbudowanie zaufania, będącego podstawą multilateralizmu

– apelował Franciszek.

Troska o stworzenie i pokój

W tym kontekście papież zwrócił uwagę na dwie kwestie: troska o stworzenie i pokój. Jak wskazał, „są to najpilniejsze i wzajemnie powiązane kwestie”. 

Ileż energii ludzkość marnuje na liczne trwające obecnie wojny, jak w Izraelu i w Palestynie, na Ukrainie i w wielu regionach świata: konflikty, które nie rozwiązują problemów, lecz je pogłębiają! Ile zasobów marnuje się na zbrojenia, które niszczą życie i rujnują wspólny dom! Składam wniosek: „z pieniędzy wykorzystywanych na broń i inne wydatki wojskowe stwórzmy Światowy Fundusz na rzecz ostatecznego wyeliminowania głodu.

Apel o skuteczne działanie

W swoim przemówieniu papież apelował:

Niech ten COP będzie punktem zwrotnym: niech ukaże wyraźną i namacalną wolę polityczną, prowadzącą do zdecydowanego przyspieszenia transformacji ekologicznej, poprzez formy, które mają trzy cechy: byłyby „skuteczne, wiążące i łatwo monitorowane”. I byłyby realizowane w czterech obszarach: efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii, eliminacji paliw kopalnych oraz edukacji na rzecz stylu życia mniej zależnego od paliw kopalnych.

Zaangażowanie Kościoła

Jednocześnie papież złożył deklarację:

Zapewniam w tym zakresie o zaangażowaniu i wsparciu Kościoła katolickiego, który jest szczególnie aktywny w edukacji i podnoszeniu świadomości na rzecz wspólnego uczestnictwa, a także w promowaniu stylu życia, ponieważ odpowiedzialność spoczywa na wszystkich, i odpowiedzialność każdego jest fundamentalna.

Nawiązując do swego imienia, papież wskazał na postawę św. Franciszka jako człowieka pojednania, troszczącego się o środowisko.

Porzućmy podziały i połączmy siły! I z Bożą pomocą wyjdźmy z nocy wojen i dewastacji środowiska, aby przekształcić wspólną przyszłość w jutrzenkę światła.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 lutego

Poniedziałek, II Tydzień Wielkiego Postu
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 6, 36-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo
Koronka ku czci Siedmiu Boleści Matki Bożej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszMateriał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter