11 kwietnia
niedziela
Filipa, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czy uda się "zatrzymać aborcję"?

Ocena: 0
2250

W dniach 15-16 kwietnia w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie projektu obywatelskiego „Zatrzymaj aborcję”. Polska Federacja Ruchów Obrony Życia i Rodziny w specjalnym apelu zwróciła się do „parlamentarzystów, jak i całego społeczeństwa o budowanie konsensusu wokół poszanowania prawa człowieka do życia i rozwoju". 

Fot. West ga obgyn/Wikimedia Commons/ licencja CC BY-SA 3.0 v

Pierwsze czytanie ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży jest zaplanowane na 15.04.20 o godz. 18:00.

Obrońcy życia wyrażają nadzieję, że „szczególnie dzisiaj, gdy doświadczamy kruchości ludzkiego życia, to nasze przesłanie zostanie przyjęte, jako wyraz szacunku dla każdego człowieka żyjącego na ziemi”.

Polska Federacja Ruchów Obrony Życia i Rodziny w wydanym Apelu o konsensus w sprawie poszanowania ludzkiego życia zaznacza, że życie człowieka w każdej jego fazie – od poczęcia do naturalnej śmierci – jest wartością niepodważalną i jako podstawowe prawo człowieka funkcjonuje w szeregu aktach prawa międzynarodowego – w tym w Konwencji o Prawach Dziecka czy Konstytucji RP, co potwierdziło orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z dnia 27 maja 1997 r.

Jesteśmy ludźmi i z tego faktu wynika szacunek do innych ludzi w każdej fazie ich życia i niezależnie od ich kondycji. Ceniąc własne życie, dostrzegamy drugiego człowieka i chronimy go, bez względu na to, w jakiej fazie biologicznego rozwoju znajduje się jego życie, jak wygląda jego sprawność intelektualna i fizyczna

– argumentują autorzy apelu.

Przedstawiciele 30 organizacji prorodzinnych „z nadzieją spoglądają na polski parlament”, który w dniu 15 kwietnia br. ma rozpatrywać projekt, który zmierza do wykreślenia z obecnie obowiązującego prawa przyzwolenia na aborcję, gdy „badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu”.

Obrońcy życia podkreślają, że prawidłowe prawo stanowione – choć niezmiernie ważne – nie wystarcza do zagwarantowania prawa do życia i rozwoju człowieka zarówno w jego fazie prenatalnej jak i po jego urodzeniu.

Dlatego wieloraka troska o życie ludzkie stanowi obowiązek każdego z nas, a także struktur państwa czy samorządu lokalnego

- czytamy w dokumencie, w którym wyrażony jest także apel o zapewnienie należytej pomocy rodzinie, macierzyństwu i ojcostwu.

PFROŻiR zwraca uwagę, że „polityka rodzinna musi być filarem i motorem wszelkiej polityki społecznej”. Autorzy apelu dostrzegają wielość korzystnych rozwiązań dla rodzin wprowadzonych w ostatnich latach, w tym większe wsparcie dla osób niepełnosprawnych i przyjmują jako właściwy kierunek. Podkreślają, że konieczne jest harmonizowanie działań legislacyjnych gwarantujących prawo do życia, z szerokim i wielowymiarowym oddziaływaniem pomocowym, edukacyjnym i wychowawczym, zarówno w rodzinie jak i szkole czy mediach.

Zwracamy się zarówno do parlamentarzystów, jak i całego społeczeństwa o budowanie konsensusu wokół poszanowania prawa człowieka do życia i rozwoju. Każdy z nas ma do odegrania ważną rolę w tej mierze

-  apeluje Polska Federacja Ruchów Obrony Życia i Rodziny.

Obrońcy życia wyrażają nadzieję, że „szczególnie dzisiaj, gdy doświadczamy kruchości ludzkiego życia, to nasze przesłanie zostanie przyjęte, jako wyraz szacunku dla każdego człowieka żyjącego na ziemi”.

Obywatelski projekt nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży o nazwie „Zatrzymaj aborcję” zakłada zniesienie możliwości aborcji ze względu na duże prawdopodobieństwo ciężkich i nieodwracalnych wad płodu. Pod taką propozycją zmian podpisało się ponad 830 tys. obywateli, a projekt w Sejmie został złożony jesienią 2017 r. „Zatrzymaj aborcję” procedowany jest właśnie teraz, ponieważ zgodnie z prawem projekty obywatelskie, które zostały wniesione jeszcze w trakcie poprzedniej kadencji Sejmu muszą być rozpatrzone w ciągu 6 miesięcy od daty pierwszego posiedzenia nowej kadencji.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 11 kwietnia

Druga Niedziela Wielkanocna - Miłosierdzia Bożego
«Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 20, 19-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Dar zmartwychwstałego Jezusa (komentarz tygodnika Idziemy)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter