27 maja
środa
Augustyna, Juliana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czy na pewno chcesz przeć do sukcesu?

Ocena: 4.76667
1671

Zmarnowałam 6 lat dobrych studiów, bo nie pracuję w zawodzie. Nie zarabiam takiej kasy, którą mogłabym się pochwalić. Od ponad roku jestem mężatką, a nadzieje na potomstwo nadal pozostają w sferze niespełnionych marzeń. Piszę jakiegoś niszowego, malutkiego bloga, a za swoje teksty nigdy złotówki nie ujrzałam. Czy to się nazywa kobieta sukcesu? Oj, chyba nie…

fot. BociaNowa

A pomimo to, muszę stwierdzić, że jestem bardzo szczęśliwą osobą, która lubi swoje życie i lubi je celebrować. Lubię po pracy wsiąść na rower i z mężem przemierzać podłowickie wsie. Lubię pójść z nim na targ w sobotni poranek. Lubię upiec ciasto i zobaczyć, że smakuje nie tylko mi. Lubię nawet czasem sprzątać, jeśli tylko mogę sobie włączyć przy tym dobrą muzykę. Lubię czasem coś skrobnąć na bloga i zobaczyć, że ktoś to czyta, a nawet, że ktoś mi za to dziękuje. I czuję się w tym zwykłym życiu szczęśliwa. Czy mi potrzebne są te sukcesy, o których świat mówi, bym je osiągała? Naprawdę – nie.

Czy chcesz ze swojego życia zrobić gonitwę?
Tylu ludzi powtarza „osiągnij sukces”. Pisze książki o tym, jak to zrobić, robi wykłady ze wskazówkami, a nawet zasadami. Ale czym właściwie jest ten sukces? No bo jeśli nie umiemy cieszyć się z tego co mamy tu i teraz, to sukces będzie dla nas tylko pewnym punktem do osiągnięcia, który gdy go już osiągniemy, da nam radość tylko na chwilę. Po pewnym czasie do niego przywykniemy i też nie będziemy umieli się z niego radować. Więc po nim będziemy chcieli osiągnąć kolejny i kolejny… Gonitwa za nim się nigdy nie skończy. A przecież ta gonitwa to nasze życie. Czy na pewno chcemy je spędzić na ciągłym gonieniu? Może zamiast czytać kolejną książkę o tym, jak osiągnąć sukces, warto usiąść na łące, posłuchać ptaków i zrozumieć, że mamy już wszystko, by być szczęśliwym – i może to jest ten sukces?

Tak mało potrzebujesz, żeby co dzień cieszyć się życiem.
Lubię ten fragment piosenki Kwiatu Jabłoni (w ogóle cała piosenka jest mega spoko): „Tak wiele do zdobycia świat daje dziś. Tak mało potrzebujesz, żeby co dzień cieszyć się nim.” Dokładnie to jest to! Możemy być mega szczęśliwymi ludźmi bez sukcesów, za które świat dałby nam złote laury.
Proszę mnie dobrze zrozumieć, bo jasne, że praca nad sobą jest ważna i nie twierdzę, że w treści płynącej z poradników o sukcesie, nie ma dobrych lifehaków do wdrożenia w życie. Tym bardziej nie o to mi chodzi, by je podważać. Chodzi mi o to, by dążenie do tego tworu o nazwie „sukces” i perspektywa, ile jeszcze musimy osiągnąć, nie zasłoniła nam tego szczęścia, które już mamy. Dokładnie tu i teraz.

Sukces to niezamierzony rezultat naszego zaangażowania w dzieło większe…
Na koniec przypomnę słowa Viktora Frankla:
„Nie gońcie za sukcesem – im bardziej ku niemu dążycie, czyniąc z niego swój jedyny cel, tym częściej on was omija. Do sukcesu bowiem, tak jak do szczęścia, nie można dążyć; musi on z czegoś wynikać i występuje jedynie jako niezamierzony rezultat naszego zaangażowania w dzieło większe i ważniejsze od nas samych…”
Czym jest to „Dzieło większe i ważniejsze od nas samych”? Pewnie dla różnych osób czymś innym, ale dla większości Chrześcijan tym samym – Królestwem Bożym! A chyba najprostszym i najtrudniejszym zarazem realizowaniem tego Dzieła, jest miłość okazywana właśnie w naszej codzienności. Miłość do Boga – Jego uwielbienie i odkrywanie Jego Piękna. Miłość do naszych najbliższych i codzienne pokorne podejmowanie swojego własnego Krzyża.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Marcela prowadzi blog na stronie www.bocianowa.wordpress.com. Pisze na nim o sobie: "jestem młodą Chrześcijanką (Katoliczką), harcerką, studentką i żoną pewnego super gościa, o nazwisku... Bocian. Chcę dzielić się z Wami spisywanymi w chwilach wolnych opowiadaniami i przemyśleniami na najróżniejsze tematy".

- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 maja

Środa, VII Tydzień Wielkanocny
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Augustyna z Canterbury, biskupa albo wspomnienie św. Pawła VI, papieża
Słowo Twoje, Panie, jest prawdą,
uświęć nas w prawdzie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dz 20,28-38; Ps 68,29-30.33-36; J 17,11b-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter