28 listopada
niedziela
Leslawa, Zdzislawa, Stefana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czas miłości

Ocena: 0
512

Podczas ekumenicznej Gali Ubi Caritas w Warszawie 16 października osoby zaangażowane w działalność charytatywną otrzymały nagrody i wyróżnienia od Caritas, Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz Eleos Kościoła prawosławnego.

fot. Caritas Polska

Nagrodzona w kategorii Świadectwo Małgorzata Komorowska jest pielęgniarką i jednocześnie wolontariuszką Caritas w hospicjum stacjonarnym na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. W kwietniu 2020 r., gdy personel Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego nie stawił się do pracy, przez dwa tygodnie pomagała dwudziestu zakażonym pacjentom bez wychodzenia na zewnątrz. Została awansowana na stanowisko pielęgniarki oddziałowej. W tej samej kategorii wyróżnieni zostali: Elżbieta Łach, która od 55 lat otacza troską podopiecznych Domu Pomocy Społecznej św. Antoniego pod patronatem Caritas Archidiecezji Katowickiej, Krzysztof Kuźmiński, wolontariusz Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej, który w czasie pandemii Covid-19 wspierał swoich podopiecznych, seniorów i ubogich, oraz Waldemar Dałek, przez 22 lata zajmujący się zaopatrzeniem placówek Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

Sabina Wawryk, laureatka nagrody w kategorii Współpraca, jest katechetką i założycielką Szkolnego Koła Caritas „Błogosławieni miłosierni” w Publicznej Szkole Podstawowej i Przedszkolu w Mostkach. Uczestniczy w akcjach lokalnej Caritas, uwrażliwia dzieci i młodzież na potrzeby drugiego człowieka, mobilizuje ich do działania na rzecz potrzebujących. Wyróżnienia w tej samej kategorii otrzymali Anna Randa Ombach, prezes zarządu Fundacji Uskrzydlamy działającej przy firmie SuperDrob w Karczewie, przekazującej tony żywności placówkom Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej na rzecz osób ubogich, pielęgniarka Ewa Najdek, od blisko 30 lat zaangażowana w działania pomocowe Caritas Diecezji Elbląskiej, głównie w zakresie organizacji kolonii letnich dla dzieci, a także Paweł Łyczywek, od 18 lat pracownik firmy Bonduelle na Węgrzech, której produkty zasilają kuchnie Caritas w Toruniu i w kilku innych diecezjach.

W kategorii Darczyńca nagrodę przyznano państwu Grażynie i Mariuszowi Ślimakom, przedsiębiorcom spod Przemyśla, którzy od lat wspierają charytatywno-społeczne inicjatywy podejmowane przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej, takie jak m.in. remont hospicjum oraz Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Przemyślu czy też jadłodajni dla bezdomnych i potrzebujących. Małżeństwo przekazało ponadto działkę na budowę magazynu żywnościowego w Przemyślu. Wyróżnionymi darczyńcami zostali firma Henkel Polska Sp. z o.o., regularnie ofiarująca placówkom prowadzonym przez Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej środki higieniczne i czyszczące, a w okresie Bożego Narodzenia i Wielkiejnocy zapewniająca produkty do świątecznych paczek, a także firma Kalter Sp. z o.o., wspomagająca placówki prowadzone przez Caritas Archidiecezji Białostockiej (dzięki jej wsparciu m.in. zakupiono dwa samochody służące seniorom, osobom chorym i ubogim, przygotowano także mieszkania wspomagane dla niepełnosprawnych). Wyróżnienie otrzymali również państwo Joanna i Robert Hawełkowie, którzy wraz z rodzicami przekazali na cel charytatywny działkę w miejscowości Chełmno, gdzie powstał Ośrodek Wsparcia Caritas Diecezji Toruńskiej im. św. Andrzeja Boboli.

Mottem tegorocznej Gali Ubi Caritas były słowa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego: „Ludzie mówią: Czas to pieniądz. A ja wam mówię: czas to miłość”. – To piękne podsumowanie działalności wszystkich nominowanych, ale też wspaniała wskazówka dla nas wszystkich. Bo jak moglibyśmy dobitniej wyrazić naszą miłość do bliźniego, naszą troskę o potrzebujących, jak właśnie w ten sposób – poświęcając im swój czas. Ten czas, który jest dla nas tak cenny, którego często brakuje nam na co dzień, choćby na odpoczynek po wyczerpującej pracy – podkreślił ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska – organizatora tegorocznej edycji wydarzenia.

Po części oficjalnej dla zebranych wystąpił Duet Gajda, utalentowane rodzeństwo z Olszanicy w Bieszczadach, którego muzyczny repertuar łączy w sobie dziedzictwo wielu narodów i kultur.

Caritas wręczyła statuetki Świętej Faustyny (na zdj.), Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego – statuetkę Miłosiernego Samarytanina, a Eleos Kościoła prawosławnego – nagrodę Dłoni Miłosierdzia.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 28 listopada

Niedziela, I Tydzień Adwentu
«Czuwajcie więc i módlcie się w każdym czasie».
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 21,25-28.34-36
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Spojrzenie w niebo (komentarz "Idziemy")

+ Odpust dla zmarłych przez cały listopadNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter