Komisja Konferencji Episkopatów Unii Europejskiej (COMECE) i Caritas Europa wzywają instytucje UE do zapewnienia powszechnego dostępu do szczepionek, promując „szczepienia na szeroką skalę nie tylko dla bezpieczeństwa i ochrony Europy, ale także dla globalnego zdrowia publicznego jako dobra wspólnego”.
COMECE i Caritas Europa wyraziły uznanie dla szybkich działań państw członkowskich UE mających na celu zmobilizowanie zasobów ekonomicznych, aby wesprzeć środowisko naukowe w opracowywaniu szczepionek przeciwko COVID-19, pod przewodnictwem instytucji europejskich.
Ze szczególnym zadowolem COMECE i Caritas Europa przyjmują globalny instrument COVAX, mający na celu zapewnienie sprawiedliwego dostępu do szczepionek na COVID-19 również w regionach słabszych ekonomicznie. Kościół katolicki w UE podkreśla też kluczową rolę, jaką Unia Europejska powinna odegrać w podkreślaniu pilnej potrzeby moralnej, aby szczepionki stały się dostępne, również cenowo, dla wszystkich, zgodnie z zasadami solidarności, sprawiedliwości społecznej i integracji, na których opiera się Unia Europejska.
Chociaż dostępne są już różne narzędzia do walki z pandemią, „należy rozwinąć zdolności organizacyjne i logistyczne - czytamy w oświadczeniu - aby sprostać zapotrzebowaniu na masowe szczepienia”, a nowy mechanizm inkubatora HERA powinien zidentyfikować i wyeliminować wąskie gardła w produkcji szczepionek oraz dostosować produkcję do pojawienia się nowych mutacji wirusa.
W tym historycznym momencie wzywa się instytucje UE do „zrównoważenia niszczących skutków kryzysu w postaci niepokoju, pojawiających się nierówności społecznych i zubożenia dużych grup ludności na świecie”, a także do „wspierania państw członkowskich w promowaniu masowych kampanii informacyjnych i promocyjnych w celu przezwyciężenia obaw przed szczepieniami oraz dezinformacji”.