23 września
sobota
Tekli, Boguslawa, Linusa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ceremonia Świętego Ognia z ograniczoną liczbą uczestników

Ocena: 0
753

Grób Pański w położonej na Starym Mieście w Jerozolimie bazylice jest jednym z najważniejszych miejsc chrześcijaństwa. Kaplica powstała w miejscu, gdzie w wydrążonej grocie, na skalnej półce złożono zdjęte z krzyża, zawinięte w całun ciało Jezusa. Ścianę za nią zdobią trzy obrazy Zmartwychwstania. Każdy z nich należy do innej wspólnoty chrześcijańskiej: katolików, Ormian i Greków. Chrześcijanie czczą w tym miejscu ukrzyżowanie, złożenie do grobu i zmartwychwstanie Jezusa. Dla wyznawców prawosławia nie jest to bazylika Grobu, lecz kościół Zmartwychwstania (Anastasis).

W normalnych warunkach każdego roku świątynię odwiedzały setki tysięcy pielgrzymów. Już na kilka lat przed pandemią policja ograniczała liczbę uczestników uroczystości do 10 tys. z powodu ciasnoty i braku wyjść ewakuacyjnych. Po protestach greckiego patriarchatu prawosławnego trzej właściciele praw do Bazyliki Grobu Pańskiego - greckiego Kościoła prawosławnego, Kościoła ormiańskiego i Kustodii Franciszkanów - zwrócili się do prezydenta Izraela Izaaka Herzoga z prośbą, aby opowiedział się za zwolnieniem z ograniczeń liczby uczestników tej uroczystości, obiecując, że będą czuwali nad jej bezpiecznym przebiegiem.

Plany izraelskiej policji skrytykowało centrum palestyńskiej teologii wyzwolenia Sabeel w Jerozolimie, krytykę wyraził też członek parlamentu Ayman Odeh. Zaapelował on do premiera Naftalego Bennetta, aby „zrobił miejsce dla wszystkich”, którzy chcą dotrzeć do Bazyliki Zmartwychwstania Pańskiego w najświętsze dni chrześcijan.

Jeszcze przed dzisiejszym orzeczeniem sądu palestyński Komisja Prezydencka do Spraw Kościelnych ostrzegała przed pogorszeniem się sytuacji w Jerozolimie z powodu sterowanych przez Izrael ograniczeń wolności religijnej palestyńskich muzułmanów i chrześcijan.

Palestyńska agencja informacyjna Wafa zacytowała 20 kwietnia wieczorem fragment listu podpisanego przez przewodniczącego komisji Ranzi Khoury'ego do przywódców kościelnych na całym świecie. Przestrzegł on, że codzienne ataki na meczet Al-Aksa oraz ograniczenia dostępu do Bazyliki Grobu Pańskiego mogą mieć poważne reperkusje.

W liście komisja wzywa przywódców kościelnych do podjęcia działań mających na celu wywarcie presji na władze Izraela, aby zaprzestały praktyk, które naruszają wszystkie międzynarodowe konwencje praw człowieka. Komisja wezwała również do zapewnienia wiernym swobodnego dostępu do ich miejsc kultu.

W wydanym wcześniej oświadczeniu Komitet Prezydencki wezwał muzułmańskich i chrześcijańskich Palestyńczyków, aby udali się do Jerozolimy i aktywnie uczestniczyli w obrzędach religijnych oraz, aby przełamali obowiązujące ograniczenia dostępu do wspólnego świętowania.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 września

Sobota, XXIV Tydzień zwykły, wspomnienie św. Ojca Pio
Błogosławieni, którzy w sercu dobrym i szlachetnym zatrzymują słowo Boże
i wydają owoc dzięki swojej wytrwałości.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 8, 4-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter