25 marca
sobota
Marioli, Wieczyslawa, Ireneusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Caritas dla Ukrainy

Ocena: 0
844

Caritas Polska świadczy skoordynowaną pomoc dla uchodźców przybywających do Polski oraz wysyła transporty humanitarne.

sprafot. Philipp Spalek/Caritas

Oprócz zbiórki finansowej na pomoc uchodźcom Caritas rozpoczyna zbiórkę rzeczową „Paczka dla Ukrainy”. Gotowe paczki o wadze do 18 kg i maksymalnych wymiarach 53×40×30 cm, można dostarczać do placówek Caritas. Organizacja opracowała listę produktów, według której należy przygotować paczkę. Są na niej głównie artykuły spożywcze o długim terminie przydatności do spożycia, a także artykuły higieniczne (dokładna lista do pobrania na stronie caritas.pl/ukraina). Przygotowanie paczki według wskazówek dotyczących liczby i rodzaju opakowań konkretnych produktów pozwoli na zapewnienie podstawowego zaopatrzenia dla kilkuosobowej rodziny na tydzień. Uwaga: paczka nie może być zaklejona – zamknie ją, po sprawdzeniu zawartości, pracownik lub wolontariusz Caritas.

 


NA GRANICY

W Przemyślu, który stał się głównym miastem przyjmującym uchodźców z Ukrainy, wolontariusze Caritas od początku kryzysu wydali na dworcu ponad 60 tys. ciepłych posiłków dla uchodźców oraz służb porządkowych, medycznych i wolontariuszy. Rozdają też kanapki, słodycze, koce, łóżka polowe oraz prowadzą animacje dla dzieci. Ponadto zajmują się obsługą migrantów w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Przemyślu (1,2 tys. obiadów dziennie, suchy prowiant, słodycze itp.). Obsługa uchodźców przez wolontariuszy Caritas jest prowadzona w podobny sposób w Korczowej, Krościenku, Chotyńcu i Młynach. Do działań związanych z pomocą żywnościową i rzeczową należy dodać starania o 100 agregatów prądotwórczych do przekazania na Ukrainę, m.in. dla szpitali. W Medyce Caritas pomaga po obu stronach granicy, wydając ciepłe posiłki, kanapki, wodę, słodycze i koce dla uchodźców. Wysyła też transporty najpotrzebniejszych artykułów – do Ukrainy pojechało już 150 tirów. To ok. 5000 palet i 3 miliony kg żywności, wody, środków higienicznych, materiałów opatrunkowych i dezynfekcyjnych, chemii gospodarczej, odzieży itd.

Za wsparcie Polaków dziękują przedstawiciele ukraińskiej Caritas-SPES oddelegowani do Polski, aby we współpracy z Caritas Polska koordynować przekazywanie pomocy.

– Mieliśmy bardzo dobre relacje, realizowaliśmy wspólne projekty i kiedy zaczęła się wojna, wiedzieliśmy, że Caritas Polska będzie pierwszą organizacją, która wyciągnie do nas pomocną dłoń. To ogromne dzieło, za które chcę wyrazić wdzięczność – podkreśla ks. Piotr Rosochacki, dyrektor Caritas-SPES w Odessie przebywający obecnie w Warszawie.

– Przygotowaliśmy już trzy transporty, przygotowujemy jeszcze pięć. To woda, produkty żywnościowe i higieniczne. W zachodniej Ukrainie można je jeszcze kupić, w centralnej i wschodniej części kraju to praktycznie niemożliwe – informuje z kolei Olena Kawa z Caritas-SPES.

 

Caritas przygotowała 2 tys. miejsc dla sierot i dzieci z niepełnosprawnościami różnego stopnia z Ukrainy.

Organizacja uruchamia akcję „Paczka dla Ukrainy” i przygotowuje się do przekazania na Ukrainę 200 tys. paczek, w których znajdą się m.in. żywność, środki higieniczne i kosmetyczne.

Caritas pomaga bezpośrednio na granicy, w punktach pomocowych, gdzie uchodźcom są przekazywane żywność, ciepłe napoje, termosy, koce, śpiwory itp.

Caritas Polska przekazała organizacjom partnerskim na Ukrainie, tj. Caritas Ukraina i Caritas-SPES, blisko 600 tys. złotych na bezpośrednią pomoc na miejscu i organizuje transporty humanitarne.

Cały czas trwa zbiórka „Pomoc dla Ukrainy”.

 


DZIECI Z UKRAINY

Wszystkie wspomniane wyżej działania, rozpoczęte zaraz po inwazji Rosji na Ukrainę, są przez Caritas kontynuowane. Jednocześnie organizacja podejmuje nowe inicjatywy, takie jak zapewnienie 2 tys. miejsc dla sierot i dzieci z niepełnosprawnościami. Do tej pory przyjechało już ok. 900 dzieci, w tym m.in.: ponad 200 do Caritas Diecezji Opolskiej, 100 do Caritas Diecezji Bydgoskiej oraz ponad 90 do Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Większość ewakuowanych to osoby z niepełnosprawnościami. Są wśród nich małe dzieci oraz osoby z porażeniem mózgowym, które skończyły 18. rok życia. Caritas służy też radą i pomocą zakonom żeńskim w ewakuacji dzieci mieszkających w zakonnych domach dziecka w Ukrainie.

– Ewakuacja dzieci przebiega w bardzo trudnych warunkach. Sytuacja wojenna sprawia, że nie można niczego wcześniej zaplanować. Ukraińscy organizatorzy ewakuacji działają w sytuacji zagrożenia życia. Caritas wspierana przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów i Ministerstwo Spraw Zagranicznych przyjmuje kolejne grupy ewakuowanych – mówi Monika Figiel z Caritas Polska. W akcji biorą udział także SOS Wioski Dziecięce i Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca.

W piątek 4 marca pod opiekę Hospicjum dla Dzieci Caritas Archidiecezji Warmińskiej trafiły pierwsze chore dzieci z Ukrainy, które zostały ewakuowane razem ze swoimi rodzinami i dotarły do Polski pociągiem medycznym. Ich przyjazd to część większej akcji ewakuacyjnej realizowanej przez hospicja dziecięce w Polsce we współpracy z Rzecznikiem Praw Dziecka, przy wsparciu urzędników, służb i instytucji po obu stronach granicy.

– Rodziny przyjechały praktycznie bez bagażu. Po tym, jak byli spakowani, było widać, że byli gotowi nawet nieść swoje (nieraz nie bardzo małe) dzieci na rękach do granicy, gdyby było to konieczne. Mieli ze sobą tylko małe plecaki, a w nich najważniejsze leki, dokumenty i rzeczy dla dzieci. Dla siebie zabrali tylko te ubrania, które mieli na sobie. Nie chcieli się obciążać walizkami – opowiada ks. Paweł Zięba, dyrektor Caritas Archidiecezji Warmińskiej.

Działania pomocowe Caritas są możliwe dzięki ogromnej ofiarności Polaków. Ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, podziękował za płynące wsparcie finansowe i rzeczowe, również od darczyńców biznesowych. Podkreślił, że pomoc powinna być organizowana zgodnie z potrzebami konkretnych osób i zaapelował o śledzenie aktualnych komunikatów.

JAK POMÓC?

Dokonując wpłaty na stronie caritas.pl/ukraina
Wpłacając dowolną kwotę na konto: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem UKRAINA
Wysyłając SMS pod numer 72052 o treści UKRAINA (koszt 2,46 zł z VAT)
Sporządzając „Paczkę dla Ukrainy” według wskazówek dostępnych na stronie caritas.pl/ukraina

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 marca

Sobota, IV tydzień Wielkiego Postu
Sprawiedliwości Twojej nie kryłem w głębi serca,
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 1, 26-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter