27 stycznia
środa
Przybysława, Anieli, Jerzego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Brytyjska uczelnia przeprosiła polską studentkę pro-life

Ocena: 4.4
919

25-letnia Julia Rynkiewicz, pochodząca z Polski studentka położnictwa na Uniwersytecie Nottingham została ukarana przez uczelnię za poglądy pro-life. W styczniu decyzja została cofnięta, a teraz władze uczelni przeprosiły studentkę i wypłaciły jej odszkodowanie.

www.twitter.com

Julia Rynkiewicz, Brytyjka o polskich korzeniach, stoi na czele studenckiej organizacji pro-life. W 2019 roku opiekowała się stoiskiem prezentującym poglądy chroniące życie podczas tygodnia inauguracyjnego dla nowych studentów. Z tego powodu uczelnia postanowiła zbadać, czy działalność Rynkiewicz w obronie życia poczętego nie jest sprzeczna z etyką jej przyszłego zawodu.

Kilka dni po targach kobieta otrzymała pismo od władz uczelni, w którym poinformowano, że została złożona przeciwko niej formalna skarga. W wyniku trwającego kilka miesięcy “śledztwa” dziewczyna musiała powtórzyć rok, straciła również możliwość odbycia stażu w lokalnym szpitalu i została pozbawiona wsparcia finansowego ze strony uczelni. Dopiero w wyniku interwencji prawnej uczelnia musiała przywrócić jej pełnię praw studenckich i możliwość kontynuacji studiów. Mimo to kobieta zażądała przeprosin i odszkodowania od Uniwersytetu.

 24 listopada Daily Telegraph poinformował, że Julia Rynkiewicz zawarła ugodę z Uniwersytetem Nottingham, w ramach której ma ona również otrzymać odszkodowanie.
– Zawieszenie studiów z powodu niesprawiedliwego śledztwa było naprawdę trudne, zarówno psychicznie jak i emocjonalnie. Ugoda pokazuje, że uniwersytet potraktował mnie źle i chociaż cieszę się z ostatecznego wyniku, mam nadzieję, że oznacza to, że żaden inny student nie będzie musiał doświadczyć tego, co ja. To, co mi się przydarzyło, może powodować u innych studentów lęk przed rozmową o swoich wartościach i przekonaniach, a przecież właśnie uniwersytet powinien być miejscem takich dyskusji – powiedziała Daily Telegraph.

W oświadczeniu władze uczelni stwierdziły, że rozważają, jak lepiej reagować na takie sytuacje w przyszłości. Podkreśliły również, że wspierają zabijanie nienarodzonych dzieci podczas aborcji. – Uczelnia i Związek Studentów popierają prawa wszystkich studentów do autonomii w decydowaniu o swoim ciele i dostępu do bezpiecznych, legalnych usług aborcyjnych, co jest stanowiskiem prawnym. Uniwersytety powinny być przestrzenią do debaty, dyskusji i sporów, a dzięki ponad 200 stowarzyszeniom studenckim, obejmującym pełen zakres przekonań i perspektyw, jesteśmy przekonani, że tak jest w Nottingham – napisały władze uniwersytetu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 stycznia

Środa, III Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Anieli Merici, dziewicy
Ziarnem jest słowo Boże, a siewcą jest Chrystus,
każdy, kto Go znajdzie, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mk 4,1-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Terapia Duchowa
na czas epidemii
+ Informacje o odpustach
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemiiE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter