2 grudnia
sobota
Balbiny, Bibianny, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Bronakowski: należy zakazać reklamy alkoholu

Ocena: 5
214

Należy zakazać reklamy alkoholu i ograniczyć jego dostępność fizyczną i ekonomiczną - zaapelował bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych z okazji obchodzonego w sierpniu w Kościele w Polsce miesiąca abstynencji. Apel zespołu zostanie w niedzielę odczytany w świątyniach.

fot. arch. idziemy.pl

Od 1984 r. Episkopat Polski zachęca w sierpniu do podjęcia dobrowolnej rezygnacji z alkoholu z motywów patriotycznych i religijnych. W tym roku hasłem miesiąca będą słowa dar, zadanie, świadectwo, sprawdzian.

Z tej okazji Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych wydał apel do wiernych, który zostanie odczytany w niedzielę w świątyniach całego kraju.

W apelu bp Bronakowski wyjaśnił, że "dla części społeczeństwa praktykowanie trzeźwości oznacza stały umiar w używaniu napojów alkoholowych, czyli sięganie po alkohol bardzo rzadko i w małych ilościach".

Kolejną formą zachowywania trzeźwości – według bp. Bronakowskiego – jest obowiązkowa, całkowita rezygnacja z używania alkoholu, np. ze względu na wiek, stan zdrowia czy na obowiązki.

"Trzecią formą jest dobrowolna abstynencja. Podejmowana jest ona z różnych motywów, najczęściej jako post, jako wynagrodzenie za grzechy, a także jako świadectwo dla innych, że można cieszyć się życiem, bawić się, wypoczywać, świętować bez alkoholu. Trzeźwość to warunek życia w wolności, miłości i dobrobycie" – wskazał biskup.

Zastrzegł, że apel o rezygnację z używania alkoholu w sierpniu jest zachętą, a nie nakazem.

"Zachętą, aby ci, którzy mogą umiarkowanie korzystać z napojów alkoholowych, dobrowolnie z tego zrezygnowali i w ten sposób stali się szczególnymi świadkami Chrystusowej wolności" – zastrzegł.

Zaznaczył, że "nauka jednoznacznie potwierdza zgubny wpływ nałogów, zwłaszcza alkoholizmu, na kondycję zdrowotną jednostek i całych społeczeństw".

Przypomniał, że "uzależnienie od alkoholu to śmiertelna choroba, powodująca corocznie kilka milionów zgonów na całym świecie". "Na skutek nadużywania alkoholu znacząco zwiększa się umieralność osób w młodym i średnim wieku" – wskazał.

Zaznaczył, że "dobrowolny post od alkoholu podejmowany z motywów religijnych pomaga w rozwoju duchowym i w zjednoczeniu z Chrystusem, który jest jedynym dawcą prawdziwej wolności". "Jest to też piękne świadectwo w społeczeństwie, które ma poważne problemy z praktykowaniem cnoty trzeźwości" – dodał.

"Prośbę o dar dobrowolnej abstynencji w sierpniu kierujemy przede wszystkim do wierzących, aby w duchu odpowiedzialności za swoje życie, życie bliskich i wszystkich, których Bóg stawia na ich drodze, podjęli post w intencji trzeźwości narodu" – zaapelował.

Bp Bronakowski zwrócił się także z prośbą do władz państwowych i samorządowych aby "podjęli natychmiastowe działania naprawcze, pozwalające na ograniczenie tak wysokiego spożycia alkoholu. "Przede wszystkim należy zakazać reklamy alkoholu i ograniczyć jego dostępność fizyczną i ekonomiczną" – wyjaśnił.

"Prosimy wszystkich liderów życia społecznego, duchownych i świeckich, o zaangażowanie się w dzieło troski o trzeźwość narodu. To w dużej mierze od waszych postaw i decyzji oraz wzoru życia zależy, czy nasz naród będzie prawdziwie wolny wewnętrznie" – wezwał hierarcha.

Każdego roku zespół KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych przygotowuje materiały duszpasterskie na sierpień – miesiąc abstynencji. Został także przygotowany Apel do odczytania w parafiach.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 grudnia

Sobota, XXXIV Tydzień zwykły
Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie,
abyście mogli stanąć przed Synem Człowieczym.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 21, 34-36
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Barbary 25 XI-3 XII
Nowenna przed Niepokalanym Poczęciem NMP: 29 XI-7 XII

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter