24 lutego
sobota
Macieja, Bogusza, Sergiusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

400 mln zł na program "Maluch+"

Ocena: 0
884

W 2020 r. rząd przeznaczy 400 mln zł na realizację kolejnej edycji programu Maluch+, którego celem jest wsparcie tworzenia i utrzymania miejsc opieki w żłobkach, klubach dziecięcych oraz u dziennych opiekunów.

PAP/Andrzej Grygiel

Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej zainaugurowała w środę kolejną edycję rządowego programu, w ramach którego – jak mówiła – powstało dotąd ok. 30 tys. miejsc żłobkowych, a wskaźnik tzw. użłobkowienia w ciągu czterech lat wzrósł dwukrotnie, z 12,5 proc. w roku 2015 do ok. 25 proc. obecnie. Z danych resortu wynika jednak, że żłobki i inne formy opieki nad maluchami funkcjonują obecnie tylko w ponad 40 proc. gmin.

Nowością w przyszłorocznym programie jest kierowanie trzeciego modułu do sektora prywatnego, firm i instytucji, które chcą np. uruchomić żłobki przyzakładowe. Jak poinformowała minister Bożena Borys-Szopa:

Poszerzamy krąg beneficjentów o zakłady pracy, placówki prywatne. Zachęcamy też wszystkie samorządy, szczególnie te, które do tej pory nie skorzystały z tego programu (…). Daje on nie tylko wsparcie w powstawaniu nowych miejsc żłobkowych, ale też wsparcie dla istniejących, do rozbudowy, przebudowy, a także do opieki indywidualnej.  Chcielibyśmy w ten sposób zachęcić wszystkich zainteresowanych, żeby każda rodzina, która potrzebuje żłobka, to miejsce znalazła.

"Zależy nam na tym, aby uaktywnić samorządy jeśli chodzi o tworzenie żłobków. Stąd nowa edycja daje większą możliwość dofinansowania dla tych gmin, gdzie nie ma w ogóle żadnej opieki żłobkowej (...). Po analizie dotychczasowych programów było też wyraźnie widać, że beneficjentami były duże miasta, a mniejsze miejscowości - nie. Stąd nasza decyzja, żeby wzmóc działania, by również w mniejszych miejscowościach taka możliwość była" - tłumaczył wiceminister Szwed, wskazując, że nie zawsze musi chodzić o nowy żłobek, ale np. klub dziecięcy lub ustanowienie dziennego opiekuna.

Wnioski o dofinansowanie należy składać do 13 listopada za pośrednictwem wojewodów.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 lutego

Sobota, I Tydzień Wielkiego Postu
Oto teraz czas upragniony,
oto teraz dzień zbawienia.


+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 43-48
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Modlitwa o pełne zaufanie Jezusowi
Modlitwa o dobre przeżycie Wielkiego Postu
+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszMateriał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter