27 stycznia
piątek
Przybysława, Anieli, Jerzego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

300 tys. dzieci w Syrii odciętych od pomocy

Ocena: 0
787

Organizacje ONZ domagają się natychmiastowego „bezpiecznego dostępu” do dzieci i rodzin w Syrii, które są jeszcze odcięte od pomocy humanitarnej.

Dziewczynka z Syrii w obozie dla uchodźców w Atenach w Grecji. Fot. PAP/EPA/ORESTIS PANAGIOTOU

W kraju ogarniętym wojną domową jest w dalszym ciągu 15 oblężonych regionów, w których znajduje się ok. 700 tys. ludzi, w tym ok. 300 tys. dzieci – poinformowali przedstawiciele organizacji ONZ we wspólnym oświadczeniu opublikowanym w szwajcarskim Davos, gdzie dziś rozpoczęło się Światowe Forum Gospodarcze.

Oświadczenie zwraca uwagę, że prawie 5 mln osób, w tym ponad 2 mln dzieci, żyje w regionach, „do których niezwykle trudno dotrzeć z pomocą humanitarną”. Przyczyną są trwające walki, niepewna sytuacja w tych miejscach lub ograniczony dostęp do nich. Dokument podpisali: dyrektor Światowego Programu Wyżywienia (WFP) Ertharin Cousin, dyrektor dzieła pomocy dzieciom UNICEF Anthony Lake, dyrektor generalna Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Margaret Chan, koordynator pierwszej pomocy ONZ Stephen O'Brien oraz wysoki komisarz ONZ ds. uchodźców Filippo Grandi.

“W całej Syrii ludzie nadal cierpią” – głosi dokument i stwierdza, że brakuje im podstawowych środków do życia, a ponadto żyją w ciągłym zagrożeniu przemocą. „Zarówno nam, jak i światu nie wolno milczeć, kiedy strony konfliktu w dalszym ciągu zabraniają dostarczenia żywności, wody, środków medycznych i innych środków pomocy, traktując je jako broń w wojnie” – podkreślają sygnatariusze dokumentu.

Na podwyższone ryzyko niedożywienia i odwodnienia, biegunek, infekcji i obrażeń narażone są zwłaszcza dzieci. Wiele z nich potrzebuje pomocy po traumatycznych wydarzeniach, których doświadczyli lub przemocy. „To tragiczne, że o wiele za wiele dzieci w swoim młodym życiu nie poznało niczego innego, poza konfliktami i stratami” – zauważają sygnatariusze ONZ-owskiego dokumentu.

Zwracają też uwagę, że tymczasem ze świadomości społecznej zniknęły okrucieństwa oblężenie wschodniego Aleppo. „Ale my nie możemy dopuścić do tego, aby ze świadomości świata zniknęły potrzeby, życie i przyszłość narodu syryjskiego” – stwierdzają przedstawiciele organizacji ONZ. Wspólne oświadczenie kończy się apelem, aby „w 2017 roku nie powtórzyły się dla Syrii tragedie roku 2016”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 stycznia

Piątek, III tydzień zwykły
Powierz Panu swą drogę, *
zaufaj Mu, a On sam będzie działał.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 4, 26-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter