26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Zranieni w Kościele" - trzeci rok działalności

Ocena: 3.2
551

Minął właśnie trzeci rok działalności Inicjatywy „Zranieni w Kościele”, ogólnopolskiego telefonu zaufania i katolickiego środowiska wsparcia dla osób dotkniętych przemocą, przede wszystkim seksualną, w Kościele.

Co tydzień, w każdy wtorek od godziny 19 do 22, przy telefonie wsparcia 800 280 900 dyżurują psychoterapeuci, wysłuchujaą osób skrzywdzonych oraz udzielając im informacji o możliwości otrzymania pomocy prawnej, psychologicznej czy duchowej, a także kierując je do odpowiednich i zaufanych specjalistów. Dodatkowo funkcjonuje numer asystencki – przeznaczony dla osób, które po rozmowie telefonicznej z terapeutami podejmują bliższy kontakt z Inicjatywą, szukając konkretnej formy wsparcia.

Od marca 2021 r. do końca lutego 2022 r. odbyły się 63 dyżury (w tym 12 w ramach interwencji kryzysowej po ogłoszeniu raportu komisji dominikańskiej), podczas których terapeutki i terapeuci współpracujący z Inicjatywą odebrali 147 telefonów (110 razy dzwoniły kobiety, 37 razy – mężczyźni). Trzynaście spraw zostało przekazanych do prawników. W sumie telefon działał przez 189 godzin, a dodatkowo telefon asystentki osób pokrzywdzonych – 208 godzin.

Coraz częściej dzwonią do nas osoby, które wcześniej zgłaszały już sprawę przemocy, jakiej doświadczyły, do władz kościelnych, ale potrzebują wsparcia na dalszych etapach jej procedowania. Skarżą się na przedłużające się postępowanie i brak informacji na jego temat

– mówi Katarzyna Sroczyńska, rzeczniczka Inicjatywy „Zranieni w Kościele”.

Szczególnie poruszające są telefony od sióstr zakonnych i byłych zakonnic, które doświadczyły przemocy seksualnej. Te kobiety opowiadają także o doświadczeniu przemocy psychicznej i ekonomicznej w zakonach.

Inicjatywa „Zranieni w Kościele” to istniejący od marca 2019 r. telefon zaufania i katolickie środowisko wsparcia dla osób dotkniętych przemocą seksualną w Kościele. Została uruchomiona w marcu 2019 r. przez świeckich katolików z warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, Laboratorium „Więzi” i Fundacji Pomocy Psychologicznej Pracownia Dialogu. Tworzą ją świeccy zatroskani o bliźnich skrzywdzonych przez ludzi Kościoła oraz w poczuciu odpowiedzialności za całą wspólnotę wiary.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter