22 września
wtorek
Tomasza, Maurycego, Joachima
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Zerowy PIT" - od 1 sierpnia można składać oświadczenia

Ocena: 0
627

Od czwartku można składać oświadczenia w sprawie "zerowego PIT-u" dla osób do 26. roku życia - przypomina rzecznik resortu finansów Paweł Jurek. Ministerstwo Finansów podało, że osoby, których wynagrodzenie wynosi 2 tys. 250 zł, miesięcznie zyskają 133 zł, a rocznie 1 tys. 592 zł.

fot. pixabay.com/ CC0

1 sierpnia br. weszła w życie nowela ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Nowe prawo wprowadza zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz z przychodów z umów zlecenia otrzymanych przez podatnika do ukończenia 26. roku życia.

Zwolnienie ograniczone jest limitem kwotowym: roczny wynosi 85 tys. 528 zł; w odniesieniu do dochodów uzyskanych w 2019 r. to 35 tys. 636,67 zł.

"Przepisy dot. #BezPITdlaMłodych obowiązują od 1 sierpnia, zatem pierwszym dniem na złożenie takiego oświadczenia jest również 1 sierpnia. Oświadczenie na stronie #MF to przykład. Można je przygotować także samodzielnie" - napisał na Twitterze w czwartek rzecznik.

Resort finansów podał przykłady, ile można skorzystać z "zerowego PIT". Przy minimalnym wynagrodzeniu za pracę, wynoszącym w tym roku 2 tys. 250 zł, zysk miesięczny to 133 zł, a roczny - 1 tys. 592 zł. Dla przeciętnego wynagrodzenia, prognozowanego na ten rok w wysokości 4 tys. 765 zł - zysk miesięczny to 355 zł, a roczny 4 tys. 261 zł. Natomiast dla wynagrodzenia sięgającego 7 tys. 127,33 zł (rocznie 85 tys. 528 zł), to jest na poziomie limitu, zysk miesięczny wyniesie 564 zł, co w skali roku da 6 tys. 768 zł.

Zgodnie z nowym prawem, przy obliczaniu kwoty przychodów podlegających zwolnieniu od podatku na podstawie rozwiązania wprowadzonego nowelą, nie uwzględnia się przychodów podlegających opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym, przychodów zwolnionych od podatku dochodowego oraz przychodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W odniesieniu do przychodów uzyskanych od 1 sierpnia 2019 r. zwolnienie będzie stosowane w zeznaniu podatkowym składanym przez podatnika za rok 2019, chyba że podatnik płatnikowi złoży oświadczenie, że jego dochody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz z umów zlecenia, uzyskane od tego płatnika od 1 sierpnia 2019 r. do 31 grudnia 2019 r., nie później jednak niż do dnia ukończenia 26. roku życia przez podatnika, będą w całości korzystały ze zwolnienia.

Złożenie tego oświadczenia zwolni płatnika z obowiązku poboru zaliczek na podatek od ww. przychodów. Z noweli wynika, że zwolnienie to płatnik będzie stosował najpóźniej od miesiąca następującego po miesiącu uzyskania oświadczenia do miesiąca włącznie, w którym w 2019 r. przychód uzyskany u płatnika przekroczy 35 tys. 636,67 zł lub w którym podatnik ukończy 26. rok życia.

W obliczaniu zaliczek na podatek zwolnienie będzie uwzględniane pierwszy raz do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2020 r.

Nadwyżka przychodów ponad kwotę limitu 85 tys. 528 zł (odpowiednio w 2019 r. ponad 35 tys. 636 zł) podlegać będzie opodatkowaniu na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, w tym z uwzględnieniem tzw. kwoty wolnej od podatku oraz preferencyjnych zasad obliczania podatku przewidzianych dla małżonków oraz osób samotnie wychowujących dzieci.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 września

Wtorek, XXV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Błogosławieni ci, którzy słuchają Słowa Bożego i zachowują je wiernie.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Prz 21,1-6,10-13; Ps 119,1.27.30.34.35.44; Łk 8,19-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter