3 sierpnia
poniedziałek
Lidii, Augusta, Nikodema
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

#MeToo

Ocena: 0
3226

Ochrona intymności poprzez strój zawsze będzie potrzebna

„W co się dziś ubiorę?” Odpowiedź na odwieczne kobiece pytanie ostatnio znacznie się uprościła, co widać na spotkaniach celebrytów. Przynajmniej co do koloru – gdy ten stał się formą przyłączenia się do dyżurnej sprawy, o którą trzeba walczyć. Kolor ubrania czy inny znaczek stały się manifestem określającym pozycję zajętą w debacie publicznej.

De facto, niezależnie od tematu, wybrany wyróżnik wydaje się bardziej okazywać chęć niewyróżniania się wśród mainstreamu. Staje się on sposobem powiedzenia: „Ja też jestem w temacie”, czyli #MeToo. Dziś zwykle ten, kto się nie podporządkowuje, musi wyjaśniać, dlaczego nie przyjął obowiązującego wyróżnika. A więc wszystkie te znaczki, bardziej niż wyróżniające, są – uniformizujące.

Niestety, tego typu akcje w obronie jakiejś – nierzadko szlachetnej – sprawy mogą zatrzymać się na etapie znaczka. Pomaga on uspokoić sumienie i okazać solidarność z niewielkim wkładem z własnej strony. To jakby przypiąć sobie wstążkę, aby walczyć z nadwagą, nie podejmując żadnej diety. W przypadku obrony godności kobiet warto, aby przemysł filmowy, kultura i mass media zastanowiły się nad obrazem kobiety, który propagują. Może się okazać, że to właśnie na tym gruncie kwitnie przedmiotowe traktowanie kobiet.

Zdrowa antropologia szanuje ciało ludzkie, dlatego przypomina o skromności. Uznanie najwyższej wartości ciała prowadzi do wartościowania takiego stylu ukazywania go, który przyczyniałby się do szacunku dla intymności. Wstydliwość jest środkiem zaradczym dla obrony przed nieporządkiem, który piętnują różne akcje typu #MeToo.

Wygląd osoby kształtuje wizerunek, jaki inni sobie o niej wyrabiają. Prawdopodobnie stanowi część wspomnienia, jakie o niej zachowają, gdy spotkanie było krótkie. Dlatego strój spełnia funkcje społeczne. Stąd powszechne jest wykonywanie branżowych mundurków albo kreacji odpowiednich na różne uroczystości i ważne okazje, zgodnych z zasadami etykiety, czego dowodem jest dress code (zasady ubierania się) w różnych sytuacjach.

Istnieje uprawniona różnorodność i ewolucja zwyczajów w kulturach, które wyrażają ich geniusz także poprzez różne formy strojów i ubrań. Ich bogactwo zależy od miary, w jakiej służą one podkreśleniu niezastąpionej wartości każdej osoby. Ochrona intymności poprzez strój zawsze będzie potrzebna. Pewne sposoby ubierania się zawsze będą wzbudzać reakcje pozbawione szacunku, które w ostatecznym rozrachunku są nieludzkie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest duchownym Prałatury Opus Dei w Warszawie

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 sierpnia

Poniedziałek, XVIII Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Jezus zaraz przemówił do nich: «Odwagi! To Ja jestem, nie bójcie się!»
+ Czytania liturgiczne (rok A, II):Jr 28,1-17; Ps 119,29.43.79-80.95.102 ; Mt 14,13-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter