23 sierpnia
piątek
Apolinarego, Filipa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Strój z zasadami

Ocena: 0
669

Po co przychodzę do kościoła? Jeśli spotkać się z Bogiem, Osobą, którą kocham, będę odpowiednio ubrany.

fot. Lidia Molak / Idziemy

Wakacyjna atmosfera i wysokie temperatury zdają się usprawiedliwiać to, że na Mszy Świętej w niedzielę stroje są mocno dowolne: głębokie dekolty, skąpe bluzki, kuse sukienki i spódniczki, prześwitujące materiały, szorty, rybaczki i trykotowe podkoszulki – dobrze, jeśli nie z jakimś ekscentrycznym napisem. Odziani w nie bywają uczestnicy Eucharystii niezależnie od wieku, najczęściej młodsi, chociaż nawet osobom starszym – najbardziej trzymającym fason – zdarzają się coraz częściej różne odzieżowe gafy.

Widok dziesięcioletnich dziewczynek w pierwszopiątkowej kolejce do spowiedzi także nie budzi skojarzeń religijnych, raczej plażowe. Małe penitentki mają na sobie kuse, wystrzępione dżinsowe szorty lub obcisłe legginsy i bluzeczki na ramiączkach. Obok stoją mamy – dla odmiany ubrane w sukienki obnażające ramiona, plecy, pachy i nogi do pół uda. Przybyli tatusiowie zdają się nie mieć nic przeciwko temu, sami są w krótkich spodniach i klapkach. W końcu to nawet nie niedziela. Ponieważ ten obrazek powtarza się co roku w miesiącach letnich, można wywnioskować, że nikt nie zwraca dzieciom uwagi na niewłaściwy strój podczas przystępowania do sakramentu: ani rodzice, ani katecheci, ani księża. A jeśli nawet zwraca, to nie jest to w żaden sposób egzekwowane. Nade wszystko zaś brakuje dobrego przykładu.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 31 (720), 4 sierpnia 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 19 sierpnia 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 sierpnia

„Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem”.

Dziś w Kościele: piątek, XX tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Róży z Limy, dziewicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rt 1,1.3-6.14b-16.22; Ps 146 (145),5-10; Mt 22,34-40
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -