26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Superkalorie

Ocena: 3.9
996

Ostatnio panuje moda na superfood, czyli superkalorie. Nie ma w tym przesady ani chwytu marketingowego. Niektóre rośliny mają ogrom wartości odżywczych.

fot. Barbara Wiśniowska

Do moich ulubionych należą nasionka szałwii hiszpańskiej, czyli chia. Nadają się jako dodatek do wszystkiego: jogurtów, zup, napojów, koktajli, ciast, sałatek i lodów.

Ja najczęściej zalewam je po prostu sokiem owocowym i czekam, aż same stworzą galaretkę. Nie mają wyraźnego smaku, co sprawia, że równie dobrze smakują na słodko i na słono. Równie dobrze można im nadać smak soku z marakui i sosu pieczeniowego.

Namoknięte zmieniają się w żelatynę. Nie każdy jest fanem galaretek, ale warto spróbować tych nasionek jako dodatku, zagęstnika, stabilizatora do różnych dań.

Ich wartości odżywcze były cenione już przez Majów i Azteków. Chia są źródłem wapnia, żelaza, potasu, magnezu, cynku, witamin z grupy B, witaminy C, A, E, PP, a przede wszystkim kwasów Omega 3, Omega 6, błonnika i 91 ze 100 aminokwasów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.

Są polecane osobom z problemami układu krążenia oraz po zawałach, kobietom w ciąży i uczącej się młodzieży.

CIASTO KOKOSOWE

Spód: 300 g migdałów blanszowanych lub płatków migdałowych | 2 suszone daktyle bez pestek | 5 suszonych fig | pół filiżanki nasion chia | pół filiżanki kwaśnego soku owocowego bez cukru | pół filiżanki wiórków kokosowych | pół filiżanki oleju kokosowego

Nadzienie: 50 g orzechów włoskich | 150 g wiórków kokosowych | 2 banany | 400 g mleka kokosowego | sok z połówki cytryny

Polewy: czekolada ciemna | czekolada biała z orzechami | sok z połówki cytryny

Wykonanie: Wiórki kokosowe moczymy w mleku kokosowym przez noc w lodówce, a nasiona chia godzinę w soku owocowym, kilka razy mieszając, by nie zlepiły się w grudki. Uwaga: jeśli nie dysponujemy mocnym blenderem, migdały, orzechy i bakalie także trzeba długo moczyć, najlepiej całą noc (co najmniej dwie godziny), i odcedzić. Osobno miksujemy na gładką masę składniki spodu, rozprowadzamy łyżką na płaskiej paterze bez nóżki. Osobno miksujemy składniki nadzienia i rozprowadzamy na tortowym spodzie. Warto teraz ciasto zamrozić lub potrzymać kilka godzin w lodówce. Osobno rozpuszczamy czekolady ciemną i jasną z sokiem, polewamy nimi ciasto w zeberkę, dekorujemy owocami, znów studzimy całość w lodówce.

  Idziemy nr 29 (820), 18 lipca 2021 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter