27 kwietnia
sobota
Zyty, Teofila, Felicji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Knedle ze śliwkami

Ocena: 0
3773
Jest taki żart o czeskiej kuchni. Na pytanie: "Jakie warunki musi spełniać obiad w Czechach?" jedyna prawidłowa odpowiedź brzmi: "Musi komponować się z piwem". Dlatego tamtejsze dania są zazwyczaj tłuste, proste, a przede wszystkim – sycące. – Gęste sosy i zupy, smażony ser i mięso, do tego piwo – to jest coś, na co zwykły lekarz zareagowałby paniką, a co ma powiedzieć diafot betolog z Czech – śmieje się Halszka Dobrosławska, pediatra ze specjalizacją z diabetologii. – Przyjechałam do Polski 5 lat temu, kiedy poznałam tu mojego męża. I muszę powiedzieć, że dieta Polaków też nie jest specjalnie urozmaicona i zdrowa, ale my, Czesi, mamy skłonności do tłustego we krwi.

Niektóre dania kuchni czeskiej, jakie wniosła ze sobą młoda pani doktor, całkiem nieźle zakorzeniły się już w ich domu. Ale niepokonane są oczywiście knedle. – W Pradze można je spotkać niemalże w każdej knajpie, co nie zdarza się tak często w polskich restauracjach. Jednak tam są one często alternatywą dla ryżu czy ziemniaków. Jest ich kilkanaście rodzajów – najprostsze, zwane zwyczajnymi, przyrządza się z miąższu pszennych bułek z dodatkiem mąki krupczatki, wody i drożdży. Knedliki bułczane różnią się od zwyczajnych dodatkiem grzanek podsmażanych na maśle. Knedliki ziemniaczane przyrządza się podobnie jak polskie pyzy. Spotkać można knedliki z surowych ziemniaków albo zielone ze szpinakiem. Serwuje się je także na słodko z owocami i gęstymi sosami na bazie śmietany – tłumaczy Halszka.

Knedliki owocowe formuje się w kulki, zaś bułczane – w walec, który gotuje się w osolonej wodzie, a następnie kroi na plastry. Do tych ostatnich najczęściej podaje się gulasz mięsny, pieczoną wieprzowinę lub inne mięso z sosem i – jakby tego było mało – je się to z duszoną kapustą. Nie wspominając o tym nieszczęsnym piwie…

– Na szczęście w naszym domu jest przewaga, jak to mówi mój mąż, „słociuchów”, czyli tych, którzy lubią jeść na słodko. W bezmięsne piątki gotuję więc zwykle knedle z truskawkami, brzoskwiniami lub śliwkami, w zależności od pory roku. Dzieciaki za nimi przepadają, chociaż mąż chyba jeszcze bardziej – śmieje się Halszka.


Składniki: 0,5 kg ugotowanych ziemniaków • 25 dag mąki • 2 jajka • 5 dag masła • sól • 0,5 kg słodkich śliwek • cukier • masło • bułka tarta lub śmietana

Sposób przygotowania: Ugotowane ziemniaki drobno zmielić. Przy ich zakupie warto wybierać mączne odmiany, które są najlepsze do tego typu dań. Do kartofli wbić jajka, dodać 5 dag masła i szczyptę soli. Wszystkie składniki dokładnie wymieszać. Następnie dodać mąkę i wyrobić ciasto, które powinno mieć elastyczną konsystencję. Surowe śliwki umyć, osuszyć i wydrylować pestki. Wyrobione ciasto rozwałkować na grubość około 0,5-0,7 mm i dość dużą szklanką wykrawać koła. Śliwki z dodatkiem cukru umieścić na cieście i uformować w kształt kulek.

Surowe knedle wrzucić do gotującej się i osolonej wody, wyjąć po upływie 10 minut. Serwować z masłem i bułką tartą przyrumienioną na patelni lub ze słodką śmietaną. W dietetycznej wersji można je zjeść z dodatkiem jogurtu naturalnego.

Marta Kawalec
Idziemy nr 36 (365), 2 września 2012 r.
fot. Marta Kawalec


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter