12 sierpnia
środa
Innocentego, Lecha, Euzebii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kaloria nierówna kalorii

Ocena: 0
666

Przypominam sobie swoją wyprowadzkę z Warszawy. Zamiast tramwaju za oknem – las.

fot. Barbara Wiśniowska/Idziemy

Po ogrodzie biegały wiewiórki, sójki i żaby. Dzieci dostały się do dwóch przedszkoli, musiałam dokonać wyboru. Jedno miało piękny budynek i plac zabaw. Poszłam na rozmowę z panią dyrektor. Wszystko, co opowiadała, mnie zachwycało.

– A co dzieci jedzą? – zapytałam na koniec.

Na śniadanie zazwyczaj chleb z masłem, na obiad... – ale ja już dalej nie słuchałam.

W drugim przedszkolu jadłospis wisiał w szatni. Tego dnia na drugie śniadanie miała być pomarańcza z bazylią, a do popicia obiadu kompot z truskawek i tymianku. Obok spisano przysłowie: „Jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z dala od ciebie”. To zaważyło na wyborze przedszkola. Mieściło się w starym budynku, plac zabaw był skromny, ale jadłospis królewski. Ta chwila sprawiła, że zaczęłam interesować się ciekawymi smakami. Potrawy wcale nie muszą być skomplikowane i długo się gotować, żeby były pyszne. Czasem wystarczy zmiksować dwa pasujące składniki na surowo.

W przedszkolach kalorie muszą się zgadzać. W niektórych dzieci są karmione pustymi kaloriami. W naszym kalorie były wypełnione także witaminami.

Dziś, po ośmiu latach, przyglądam się naszej rodzinie. Porównuję czas przed i po wyprowadzce. W Warszawie, w biegu, przekąszaliśmy rano jakąś kaszkę błyskawiczną. W pracy pożerałam słodkie drożdżówki i zagryzałam czekoladą. Co trzy tygodnie regularnie biegliśmy do lekarza z zapaleniem oskrzeli, dostawaliśmy nowy antybiotyk i słodzone syropy. Dziwiła mnie regularność, z jaką przychodzą choroby. Teraz nie chorujemy. Co się zmieniło? Powietrze, ale zwłaszcza dieta. Już pamiętam, żeby trzymać się z dala od pustych kalorii.

TRUSKAWKI Z TYMIANKIEM NA PIĘĆ PORCJI

Składniki: 500 g truskawek | 500 g śmietany 30% | 500 g płatków owsianych błyskawicznych | tymianku wg uznania | tabliczka gorzkiej czekolady | 2 łyżki cukru (opcjonalnie)

Sposób przyrządzania: Płatki owsiane zalewamy wrzątkiem. Śmietanę ubijamy, można dodać cukru. Czekoladę ucieramy na wiórki. Łączymy wszystkie składniki.

Idziemy nr 26 (766), 28 czerwca 2020 r.  

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 12 sierpnia

Środa, XIX Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Joanny Franciszki de Chantal, zakonnicy
«Gdy brat twój zgrzeszy przeciw tobie, idź i upomnij go w cztery oczy».
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ez 9,1-7;10,18-22; Ps 113,1b-6; Mt 18,15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
12 sierpnia - Parafia MB Częstochowskiej w Wołominie

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter