26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dom pełen zapachów

Ocena: 0
869

Pomysłów na świąteczne wypieki można znaleźć bez liku. Które najlepiej przygotować – tradycyjne i dobrze znane czy bardziej oryginalne?

– U mnie w domu na pewno pojawią się pierniki i keksy, ale także sernik z białą czekoladą, szarlotka albo baba czekoladowa – mówi Michał Iwaniuk, mistrz cukiernictwa. – Dodatkiem mogą być ciasta orzechowe i miodowe. To bardzo ważne, żeby aromat przypraw korzennych, miodu i bakalii wypełnił nam cały dom i stworzył świąteczną atmosferę.

Tak duża ilość słodkości może przerażać. Cukiernik ocenia jednak, że trudno przyrządzić świąteczne ciasta w wersji dietetycznej. – Panuje moda, żeby zastępować cukier różnymi zamiennikami, ale jeśli tak postąpimy, ciasto nie zachowa odpowiedniej struktury ani specyficznego smaku – zaznacza.

Cukier pełni też rolę konserwującą, co jest szczególnie istotne w przypadku ciasta na tradycyjny piernik, które powinno być przygotowane co najmniej miesiąc przed świętami, by zdążyło dojrzeć. Jeśli jednak nie zdążyliśmy go zrobić aż tak wcześnie – nie szkodzi. Ważne, żeby piernik po upieczeniu postał chociaż 3-4 dni. – Aby przyspieszyć proces dojrzewania ciasta, najpierw trzeba zrobić „zaprawę”: miód i cukier zagotować w garnku razem z przyprawami. Dzięki obróbce termicznej z przypraw szybciej wydobędzie się aromat – tłumaczy Michał Iwaniuk. – Przyprawę do piernika możemy zrobić sami, mieląc gałkę muszkatołową, cynamon, goździki, pieprz, ewentualnie anyż i imbir. Piernik zyska też wilgotność i świeży aromat, jeśli dodamy do niego kandyzowane owoce.

Na wigilijnym stole nie powinno także zabraknąć makowca. – Najważniejszy jest bilans składników, szczególnie drożdży i cukru. Trzeba też pomyśleć o ilości maku: nie możemy go nałożyć zbyt dużo, żeby makowiec całkowicie nie siadł. Z kolei jeśli będzie za dużo ciasta w stosunku do maku, wyrośnie nam wielka drożdżowa baba – ostrzega cukiernik. A jeśli nie mamy czasu ani siły, warto zrobić makowiec w łatwiejszej wersji.

 

ŁATWY MAKOWIEC

Składniki: Spód: 2 szkl. mąki, 12 g drożdży, 2 żółtka, ¾ szkl. mleka, ½ szkl. cukru, 50 g masła. Na wierzch: 1 słoiczek dżemu z wiśni lub czarnej porzeczki, 300 g maku mielonego, 1,5 szkl. mleka, ½ szkl. cukru, 2 białka, 1 łyżeczka masła, 50 g rodzynek, 50 g łuskanych orzechów włoskich, kilka kropel olejku migdałowego. Kruszonka: ½ szkl. mąki, ¼ szkl. cukru pudru, 50 g masła

Sposób przygotowania: Drożdże wymieszać z lekko ciepłym mlekiem, łyżką cukru i 2 łyżkami mąki, odstawić w ciepłe miejsce na ok. 15 minut. Gdy rozczyn urośnie, wymieszać go z resztą mąki i cukru, żółtkami i roztopionym wystudzonym masłem. Dobrze wyrobić ciasto i odstawić w ciepłe miejsce na 1 godzinę. Przygotować masę makową: mleko zagotować z cukrem, masłem i cynamonem, wsypać mak i gotować parę minut, aż napęcznieje. Dodać namoczone rodzynki, orzechy oraz aromat. Oddzielnie ubić białka i wymieszać je z masą, gdy ostygnie. Z podanych składników zagnieść kruszonkę. Wyrośnięte ciasto przełożyć do formy wysmarowanej tłuszczem i wysypanej bułką tartą. Posmarować warstwą dżemu i masą makową, posypać kruszonką. Odstawić jeszcze na pół godziny, by urosło. Wstawić do pieca rozgrzanego do temp. 180 st. i piec przez ok. 50 minut.

 

Idziemy nr 52 (586), 25 grudnia 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa na Wydziale Teologicznym UKSW. Z "Idziemy" współpracuje od drugiego roku studiów. Prywatnie żona i matka, miłośniczka gotowania.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter