26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Co się nawinie

Ocena: 0
916

W myśl zasady „co się pod rękę nawinie” powstało na świecie wiele smacznych dań, nie tylko bigosów, ale i nawet szarlotek.

fot.pixabay.com/CC0

Czytanie polubiłam w dzieciństwie chyba dlatego, że w czasopismach dla dzieci zawsze były drukowane kawały. Mama kupowała mi także czasopisma z samymi kawałami. Jeden z moich ulubionych pamiętam do tej pory:

– Jak się robi bigos na winie?

– Co się pod rękę nawinie, to do bigosu!

Świetny pomysł... Zwłaszcza, gdy nie mamy w domu wina na bigos.

W myśl zasady „co się pod rękę nawinie” powstało na świecie wiele smacznych dań, nie tylko bigosów, ale i nawet szarlotek. Jedna z najsmaczniejszych, jakie w życiu jadłam, zawierała jabłka, gruszki i śliwki. Tęskniłam za nią tak bardzo, że nie czekałam, aż gruszki i śliwki się pod rękę nawiną, tylko specjalnie wpisałam je na listę zakupów. Zapamiętałam też, jak bardzo smakowała mi szarlotka babci Stefy z lekko posolonym ciastem.

Jedna rzecz nie będzie się przewijać przez mój dom i moje przepisy: biały cukier. Zawsze wrzucam go do śmietnika, kiedy ktoś z domowników kupi go z rozpędu. Umówmy się, cukier to nie są puste kalorie, ale szkodliwe kalorie. Jest potocznie zwany białą śmiercią. Powoduje otyłość i próchnicę zębów, co już jest wystarczającym powodem, żeby wrzucić go do śmietnika, niestety to nie koniec jego wad. Słodzić ciasta można inaczej: miodem, syropem klonowym, stewią, cukrem nierafinowanym(!) lub ksylitolem – cukrem brzozowym. Cóż, ponieważ są droższe – z oszczędności zjemy ich mniej...

SZARLOTKA WIELOOWOCOWA

Składniki: 400 g mąki kukurydzianej | 200 g masła – zimnego, w kawałkach | 40 g ksylitolu | pół łyżeczki soli | łyżka bułki tartej | 900 g owoców: jabłek, gruszek, śliwek

Sposób przygotowania: Z mąki, masła, soli i połowy ksylitolu zagniatamy szybko ciasto. Jedną czwartą odkładamy do miseczki, resztę rozwałkowujemy w formie i nakłuwamy widelcem w kilku miejscach. Podpiekamy przez 15 minut w temperaturze 180 stopni. W tym czasie rozdrabniamy owoce i dusimy na małym ogniu przez 10 minut. Odcedzamy. Na koniec sprawdzamy smak – jeśli są kwaśne, możemy dosłodzić.

Wyjmujemy ciasto, oprószamy bułką tartą i dodajemy owoce. Pozostałą część ciasta rozkruszamy na wierzch. Wkładamy z powrotem do piekarnika na 45 minut.

Idziemy nr 44 (784), 01 listopada 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter