26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Biedne zupy

Ocena: 0
437

Oprócz żuru, bezmięsnego rosołu i barszczu podczas Wielkiego Postu jadano kiedyś w Polsce zupy, o których dziś mało kto słyszał. Niektóre z nich mogą budzić zdziwienie – na przykład gramatka, zwana faramuszką, była przygotowywana na bazie piwa, bynajmniej nie kojarzącego się dziś z postem.

Dodawano do niej kminek, chleb, masło lub śmietanę, cukier, a w bogatszej wersji także żółtka jaj i obsuszony, pokrojony w kostkę twaróg. Ze smakiem piwa dobrze komponowały się takie przyprawy jak cynamon, goździki, wanilia i skórka z cytryny lub pomarańczy. Gramatkę często podawano na śniadanie. Wzmianka o niej pojawia się nawet w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza: „Panie starsze już wcześniej wstawszy piły kawę/ Teraz drugą dla siebie zrobiły potrawę/ Z gorącego, śmietaną bielonego piwa/ W którym twaróg gruzłami posiekany pływa”.

Na Kujawach do dziś znana jest rosopita, czyli zupa ze śledzi. Swoją nazwę zawdzięcza prawdopodobnie podobieństwu do rosołu – ma tak samo rzadką konsystencję. Była spożywana zarówno w Wielkim Poście, jak i w Wigilię oraz w piątki całego roku. Podawano ją z ziemniakami ugotowanymi w mundurkach.

W podhalańskich domach często pojawiała się zoproska zwana „biedną zupą”. Nazwa pochodzi prawdopodobnie od zaprażki, czyli zasmażki, którą do niej dodawano. Znajdowały się w niej grzyby, włoszczyzna, kminek i mięta. Obecnie podaje się ją z ziemniakami lub hałuszkami (kluseczkami ziemniaczanymi).

Na Podkarpaciu popularna była pamuła, czyli zupa z suszonych owoców (w sezonie letnim ze świeżych). Na liście produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa znajduje się pamuła pochodząca z miejscowości Glinik Zaborowski. Ze wspomnień mieszkańców można się dowiedzieć, że przyrządzano ją ze śliwek, gruszek i jabłek, najlepiej kwaśnych. Owoce, które zebrano z drzew w lecie, suszono w piecu lub na słońcu i przechowywano przez całą zimę w workach, były więc łatwo dostępne. Aby ugotować z nich zupę, należało moczyć je w wodzie przez całą noc i długo gotować, a później rozetrzeć mątewką i przetrzeć przez sito. Na koniec doprawiano je cukrem, czasem zagęszczano mąką i śmietanką.

 

PAMUŁA

Składniki: 1 kg suszonych śliwek, 2 garście suszonych jabłek, 1 garść suszonych gruszek, 1 słoik śliwek zakonserwowanych w całości (lub mrożonych), 2 łyżki cukru, 2 opakowania cukru waniliowego, 1 łyżeczka cynamonu, ziemniaki

Sposób przygotowania: Śliwki, jabłka i gruszki włożyć do oddzielnych garnków, zalać wodą i gotować przez ok. 2 godziny. Przetrzeć przez sito lub zmiksować w blenderze, dodać cukier i cynamon. Ziemniaki obrać i ugotować w osolonej wodzie, rozgnieść na purée. Umieścić w naczyniu żaroodpornym i zapiekać ok. 15 minut, aż na wierzchu utworzy się brązowa skorupka. Zupę podawać w kubkach jako dodatek do ziemniaków.

 

Idziemy nr 14 (600), 2 kwietnia 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa na Wydziale Teologicznym UKSW. Z "Idziemy" współpracuje od drugiego roku studiów. Prywatnie żona i matka, miłośniczka gotowania.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter