25 czerwca
wtorek
Lucji, Wilhelma, Doroty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wolność to nie prezent

Ocena: 0
91

– Moim oczekiwaniem jest, aby przedstawiciele Unii Europejskiej w pełni respektowali polską demokrację i wolność. Polski naród przez setki lat za swoją wolność oddawał życie i cierpiał. Na Polskę trzeba spoglądać z perspektywy jej własnej historii i podziwiać za to, czego we własnej historii doświadczyła – powiedział dla Radia Nadzieja kard. Gerhard Ludwig Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

W wywiadzie przeprowadzonym przez ks. Tomasza Trzaskę kardynał podkreślił niezłomny charakter działań narodowowyzwoleńczych, które dostrzega na przestrzeni istnienia polskiej państwowości. – Polska jest krajem o wyjątkowych tradycjach wolnościowych i demokratycznych. Naród polski na przestrzeni wieków zawsze występował przeciwko najeźdźcy. Mimo, że w powstaniu warszawskim nie udało się pokonać okupanta i może z pozoru wydawać się, że była to walka bezsensowna, to jednak wpisuje się ona w kontynuację bohaterskich zrywów wolnościowych – podkreślił, dodając, że „podziwia ludzi, którzy wtedy, w tamtych warunkach podnieśli polską flagę i zaczęli powstanie przeciwko niemieckiej okupacji”.

Były prefekt podkreślił również wysiłek, który włożyła Polska w walkę o wolność. Wskazał, że „wolność nie jest dana jako prezent, ale należy ją zdobyć, jest bowiem wartością, która domaga się ofiary. Polska na przestrzeni wieków wielokrotnie musiała o swoją wolność walczyć, była bowiem ofiarą międzynarodowej polityki”.

– Zasmuca nas też to, że niektórzy przejmują „logikę zwycięzcy”, bo tak naprawdę prawdziwymi zwycięzcami nie są ci, którzy idą z bronią przeciwko wrogowi, ale ci, którzy potrafią walczyć o tożsamość i godność człowieka – powiedział kard. Müller. – Zgodnie z tą logiką można powiedzieć, że niewolnicy w Stanach Zjednoczonych powinni się poddać, a jednak podjęli oni walkę o wolność i równość. Godność człowieka jest największą wartością, za którą warto walczyć i poświęcić życie. Nie można też podjąć logiki, którą kierowali się tacy ludzie jak Hitler i Stalin. Powstanie warszawskie było ukierunkowane przeciwko hitlerowskiemu okupantowi, ale trzeba pamiętać też, że za rzeką stali Sowieci. Celem jednych i drugich była zagłada polskiej tożsamości – dodał./RN, pk

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 czerwca

"Wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie."

Dziś w Kościele: wtorek, XII tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie dowolne bł. Doroty z Mątowów
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rdz 13,2.5-18  Ps 15,1-5   Mt 7,6.12-14
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)