20 czerwca
środa
Diny, Bogny, Florentyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Włosi chcą zmian

Ocena: 0
662

Kiedy w Rzymie formowano nowy rząd, w niemieckiej gazecie europejski komisarz dyktował wyborcom, jak należy głosować.

fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

W Italii zaprzysiężono już nowy rząd z prof. Giuseppe Contim na czele. Tworzy go dziwna koalicja populistycznego Ruchu Pięciu Gwiazd i separatystycznej Ligi Północnej.

Kiedy trwały debaty w sprawie formowania gabinetu, a prezydent Sergio Mattarella nie chciał się zgodzić na kandydaturę eurosceptycznego ministra finansów, zwolennika odejścia od euro, komisarz UE ds. budżetu i zasobów ludzkich Günther Oettinger wywołał burzę swym wywiadem dla rozgłośni „Deutsche Welle”. Pochodzący z Niemiec urzędnik oznajmił tam bowiem, że „rynki, obligacje i rozwój gospodarczy Włoch mogą być tak decydujące, iż będzie to dla wyborców sygnałem, by nie głosować na prawicowych i lewicowych populistów”. Włosi byli zbulwersowani, bo oto ważny przedstawiciel Unii Europejskiej nie tylko dowodził, że ich rząd spowoduje upadek gospodarki, ale jeszcze usiłował im dyktować, na kogo powinni głosować.

Pierwotne, dość daleko idące pomysły referendum w sprawie wyjścia ze strefy euro i przywrócenia lira, a nawet wyjścia z Unii zostały ostatecznie porzucone przez nową koalicję – pytanie: na jak długo? Obie partie przystały na żądanie prezydenta rezygnacji z kandydatury kontrowersyjnego szefa resortu finansów, choć z ich szeregów pojawiały się wezwania do usunięcia Sergia Mattarellego z urzędu. Ale ministrem spraw wewnętrznych został lider Ligi Północnej Matteo Salvini, który przed wyborami obiecywał usunięcie z Włoch pół miliona imigrantów, przywódca zaś Ruchu Pięciu Gwiazd Luigi di Maio otrzymał tekę ministra pracy i rozwoju gospodarczego – i na tym urzędzie zamierza wprowadzić w życie ideę minimalnego dochodu dla każdego.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 24 (662), 17 czerwca 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 27 czerwca 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły