14 lipca
niedziela
Ulryka, Bonawentury, Kamila
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Trump i Putin porozumieli się ws. rozejmu w części Syrii

Ocena: 0
826

Szef amerykańskiej dyplomacji Rex Tillerson potwierdził w piątek w Hamburgu, że prezydenci USA i Rosji, Donald Trump i Władimir Putin, uzgodnili na marginesie szczytu G20 wprowadzenie od najbliższej niedzieli zawieszenia broni w południowo-zachodniej Syrii.

fot. PAP/EPA/MICHAEL KLIMENTYEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL / POOL

– To jest nasz pierwszy sukces – powiedział Tillerson dziennikarzom. Sekretarz stanu USA wyraził nadzieję, że rozejm będzie rozszerzony na inne części Syrii.

Tillerson zastrzegł, że podejście Waszyngtonu do prezydenta Baszara el-Asada nie uległo zmianie. – Nie widzimy miejsca dla rodziny Asada w przyszłym systemie politycznym Syrii – podkreślił. Dodał, że nie zapadła jeszcze decyzja co do przekazania władzy i ustąpienia Asada.

Tillerson powiedział, że Trump rozpoczął rozmowę z Putinem od podniesienia kwestii rosyjskiej ingerencji w proces wyborczy w USA w ubiegłym roku. Według Tillersona Putin zaprzeczył, pomimo kilkakrotnych zapytań, by doszło do jakiejkolwiek ingerencji ze strony rosyjskiej.

Tillerson zaznaczył, że obaj przywódcy szybko nawiązali wspólny kontakt i była między nimi dobra chemia. Dodał, że w rozmowie nie zapadła decyzja o zorganizowaniu kolejnego spotkania między nimi.

Sekretarz stanu USA powiedział, że Stany Zjednoczone i Rosja mają różne stanowiska w sprawie postępowania z Koreą Płn. w kontekście jej programu zbrojeń. Dodał, że Waszyngton będzie kontynuował naciski na Moskwę, by robiła więcej w sprawie działań podejmowanych przez reżim w Pjongjangu.

– Rosjanie patrzą na to trochę inaczej niż my, więc będziemy kontynuowali te rozmowy i prosili ich, by zrobili więcej. Rosjanie prowadzą z Koreą Płn. działalność gospodarczą – powiedział Tillerson po rozmowie obu przywódców, w której brał udział, podobnie jak szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.

Niemieckie media oceniają porozumienie w sprawie rozejmu w Syrii jako wielki sukces Trumpa. Równocześnie zwracają uwagę, że spotkanie obu polityków odbyło się w czasie, gdy pozostali przywódcy uczestniczyli w sesji poświęconej ochronie klimatu, co było afrontem wobec gospodarza szczytu Angeli Merkel.

Rozmowa Trumpa z Putinem na marginesie szczytu G20 w Hamburgu trwała 2 godz. 15 minut – o wiele dłużej niż planowano. Tillerson powiedział, że żaden z przywódców nie chciał kończyć rozmowy, aż członkowie amerykańskiej delegacji "wysłali nawet w pewnym momencie pierwszą damę (Melanię Trump), by zobaczyć, czy jej się uda przerwać spotkanie, ale to nie zadziałało i mieliśmy dodatkową godzinę". (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 lipca

Sobota, XIII Tydzień zwykły
Wspomnienie świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta
Błogosławieni jesteście, jeżeli złorzeczą wam z powodu imienia Chrystusa,
albowiem Duch Boży na was spoczywa

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 10, 24-33
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter