24 stycznia
czwartek
Felicji, Franciszka, Rafała
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Centralny Port Komunikacyjny z akceptacją Sejmu

Ocena: 0
100

W czwartek w nocy Sejm uchwalił ustawę ws. Centralnego Portu Komunikacyjnego. Teraz trafi do Senatu, który prawdopodobnie zajmie się nią w przyszłym tygodniu.

fot. PAP/Radek Pietruszka

Specustawa, która pozwoli rozpocząć budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego przewiduje daleko idącą elastyczność w zakresie jego finasowania – poinformował w piątek sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK dla RP Mikołaj Wild.

– Ustawa przewiduje w zakresie finansowania daleko idącą elastyczność. Pytanie o formułę inwestowania na dzisiaj pozostaje otwarte. Jak mówiłem wcześniej, spodziewamy się poważnych ofert zaangażowania finansowego – mówił na konferencji prasowej.

Dodał, że jest istotne, aby doprowadzić do sytuacji, w której "podział ryzyk – inaczej niż to bywa niekiedy w inwestycjach publicznych – będzie dokonany w sposób wyważony".

– Chcemy tę inwestycję zrealizować jak najszybciej – zadeklarował. – Chcemy ją zrealizować jak najefektywniej, chcemy ją zrealizować z mieszkańcami. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której mielibyśmy czekać z rozmowami z nimi do ustalenia ostatecznego politycznego układu sił w okolicy – powiedział.

Wiceminister podkreślił, że ma świadomość, iż rozmowy, które będą się toczyć z mieszkańcami, "będą się wpisywać w kalendarz wyborczy". – To jest pewien ciężar, który musimy nieść – ocenił.

Pytany, kiedy spotka się z mieszkańcami gminy Baranów, która wskazywana jest na lokalizację CPK, powiedział, że zgodnie z sugestią przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, pojedzie tam, kiedy zostanie ukończona analiza lokalizacyjna CPK.

– To już są najbliższe dni, druga połowa maja, początek czerwca, gdy już będziemy znali wyniki analizy lokalizacyjnej. Wówczas to chcemy się w kompetentny sposób przygotować do pytań, jakie mogą być do nas zadawane – powiedział.

Przyznał jednocześnie, że uchwała Rady Gminy Baranów o przeprowadzeniu referendum gminnego ws. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, jest "niesłychanie istotna". – Staramy się przygotować dla mieszkańców Baranowa kompleksową informację o tym, z czym mogą się liczyć. Jeśli referendum się odbędzie, będziemy ze zdwojoną siłą bronić naszych pozycji. Te rozmowy będą intensywne – powiedział Wild.

18 kwietnia Rada Gminy Baranów podjęła uchwałę o referendum ws. CPK. Termin jego przeprowadzenia został wyznaczony na 17 czerwca. Uchwałę oceni wojewoda mazowiecki.

Wild przekazał, że uchwalona przez Sejm specustawa przewiduje określony tryb postępowania.

– Zamierzamy przedstawić Radzie Ministrów rozporządzenie, o którym mowa w ustawie, za pomocą którego wyznaczymy teren, w którym będzie realizowana inwestycja. Równolegle będą trwały prace nad powołaniem spółki celowej, która zajmie się operacyjnym prowadzeniem tej inwestycji – poinformował.

Po przyjęciu ustawy "możemy przystąpić do rozmów z mieszkańcami (...) aby przekonywać, informować i starać się nie tylko przedstawić racje, które stały za tym, że Port Solidarność powstanie, ale także żeby pokazać korzyści, jakie dla całego regionu wiążą się z tą inwestycją" – zaznaczył.

Nowe lotnisko ma powstać między Łodzią a Warszawą i ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Na jego lokalizację wskazywana jest miejscowość Stanisławów w gminie Baranów. Po pierwszym etapie budowy port ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo nawet ok. 100 mln. Ma on powstać na ok. 3000 ha gruntów. Do końca 2019 r. mają trwać prace przygotowawcze, a sam port ma być budowany przez kolejne 8 lat, czyli do końca 2027 r. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
  

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -