20 stycznia
środa
Fabiana, Sebastiana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rafalska o terminowości prac RDS

Ocena: 0
184

Dołożę wszelkich starań, aby rządowe akty prawne wpływały do RDS w takich terminach, które dają partnerom społecznym możliwość swobodnego i rzetelnego opiniowania – powiedziała we wtorek PAP szefowa resortu rodziny i pracy, przewodnicząca RDS Elżbieta Rafalska

fot. PAP/Jakub Kamiński

Rafalska zwróciła uwagę, że raz na trzy lata przedstawiciel strony rządowej zostaje przewodniczącym RDS. Nominację na to stanowisko minister odebrała od prezydenta Andrzeja Dudy pod koniec października. – Dla rządu to szansa pokazania, jak cenimy dialog, jak w przestrzeni publicznych jest on dla nas ważny. Rola dialogu jest ściśle określona w ustawie, pracami rady kieruje prezydium, nie sam przewodniczący. To znaczy, że jako przewodnicząca nie dyktuję swoich racji, ale współdziałam z partnerami społecznymi, bo tak się rodzi prawdziwy dialog – mówiła.

Zaznaczyła, że strona rządowa nie bagatelizuje obecności na posiedzeniach zespołów RDS. – Bardzo pilnujemy naszej obecności na tych posiedzeniach. Nie bagatelizujemy tych obowiązków. Czasami nie jest jednak ta obecność możliwa, bo są wyjazdy zagraniczne, posiedzenia komisji sejmowych, czy senackich – wyjaśniała Rafalska.

– Czasami jest zarzut, że zbyt późno przekazujemy do zaopiniowania rządowe projekty. Dołożę wszelkich starań, żeby te akty wpływały w takich terminach, które dają możliwość partnerom społecznym swobodnego i rzetelnego opiniowani – oświadczyła minister.

Odniosła się też do kwestii zniesienia górnego limitu składek na ZUS, która będzie m.in. omawiana na środowym posiedzeniu RDS. – Ten temat został już bardzo precyzyjnie omówiony na posiedzeniach komisji (sejmowych, senackich – PAP). Tam byli też partnerzy społeczni – mówiła szefowa MRPiPS. Zwróciła uwagę, że jeden z zarzutów strony społecznej dotyczył terminu wejścia w życie ustawy. Przypomniała, że w toku prac na propozycją wydłużono vacatio legis o rok. – Na pewno dyskusja będzie i jesteśmy na nią przygotowani – dodała.

Jej zdaniem RDS, jako instytucja, po dwóch latach działania okrzepła. – Wszyscy się tego dialogu uczyli. Pojawiają się nowe oczekiwania, co do zintensyfikowania tych prac i wzmocnienia kompetencji poszczególnych partnerów – podkreśliła.

– Jakie kwestie chciałabym wprowadzić jako kolejna przewodnicząca? Na pewno rozłożyć akcenty i środki na etapie opracowania programu działania Rady na kolejny rok, które uwzględniałyby aktualną sytuację społeczno–gospodarczą, zagadnienia priorytetowe dla rozwoju i zwiększenie efektywności dialogu społecznego – powiedziała Rafalska. Zaznaczyła jednak, że wszystkie te propozycje będą musiały być uzgadniane z partnerami społecznymi.

Jej zdaniem szczególnego zainteresowania wymagają Wojewódzkie Rady Dialogu Społecznego. – One mają dużą rolę w rozwiązywaniu konfliktów u siebie, regionalnych, lokalnych. Trzeba je wzmocnić. I tu się już coś dokonało, bo nastąpiło zwiększenie dotacji dla WRDS. To im gwarantuje większą swobodę funkcjonowania – oświadczyła minister.

Jak podkreśliła, będzie chciała uczestniczyć w każdym posiedzeniu plenarnym RDS. – Z góry nie zakładam swoich nieobecności. Posiedzenia RDS sa planowane z dużym wyprzedzeniem, odbywają się w tygodniach poza sejmowych i nie we wtorki, kiedy są posiedzenia Rady Ministrów. Nie przewiduję kolizji terminów – powiedziała.

RDS zajmie się w środę takimi kwestami jak: zniesienie limitu składek na ZUS oraz obniżenie wieku emerytalnego. Ponadto Rada będzie dyskutować o propozycji zmian w ustawie o Radzie Dialogu Społecznego, omówi też przygotowania do wejścia w życie ustawy, która wprowadza indywidualne rachunki składkowe płatników (e-Składka). Strona społeczna zapozna się również z informacją na temat realizacji przez ZUS ustawy zmieniającej wiek emerytalny. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 stycznia

Środa, II Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Fabiana, papieża i męczennika albo wspomnienie św. Sebastiana, męczennika
Jezus głosił Ewangelię o królestwie
i leczył wszelkie choroby wśród ludu.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Hbr 7,1-3.15-17; Ps 110,1b-4 ; Mk 3,1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter