10 grudnia
niedziela
Julii, Danieli, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Premier: Kohl - mąż stanu, przyjaciel Polski i wybitny polityk

Ocena: 0
722

Helmut Kohl był mężem stanu, przyjacielem Polski, wybitnym politykiem o wielkich zasługach dla zjednoczenia Niemiec i budowy zjednoczonej Europy – napisała w środę premier Beata Szydło w księdze kondolencyjnej wystawionej po śmierci b. kanclerza RFN.

fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

"Z głębokim żalem i smutkiem przyjęłam wiadomość o śmierci byłego kanclerza Republiki Federalnej Niemiec Helmuta Kohla, męża stanu, przyjaciela Polski, wybitnego polityka o wielkich zasługach dla zjednoczenia Niemiec i budowy zjednoczonej Europy" – napisała szefowa rządu w księdze kondolencyjnej, wystawionej w siedzibie ambasady Niemiec.

Jak podkreśliła, postać Kohla jest szczególnie bliska Polakom. "Na zawsze w naszej pamięci pozostanie symboliczny gest pojednania między kanclerzem Republiki Federalnej Niemiec i premierem Rzeczypospolitej Polskiej podczas Mszy Świętej w Krzyżowej 12 listopada 1989 roku, który otworzył nowy rozdział w relacjach polsko-niemieckich" – napisała premier.

Jak dodała, Polacy zawsze będą pamiętać o zaangażowaniu Kohla na rzecz przyjęcia Polski do wspólnoty transatlantyckiej i rodziny europejskiej.

"Łącząc się w bólu i żałobie, przekazuję najszczersze kondolencje rodzinie Zmarłego oraz całemu społeczeństwu niemieckiemu" – napisała Szydło.

Wpis do księgi kondolencyjnej złożył w środę także szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Były kanclerz Niemiec i przewodniczący Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej Helmut Kohl zmarł w ubiegły piątek rano, w swym domu w Ludwigshafen w Nadrenii-Palatynacie w wieku 87 lat. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 10 grudnia

Niedziela, II Tydzień Adwentu
Okaż nam, Panie, łaskę swoją
i daj nam swoje zbawienie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 1, 1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Zwyczajność, prostota, skromność

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter