25 września
poniedziałek
Aurelii, Wladyslawa, Kleofasa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Obchodzimy dziś Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Ocena: 2.4
748

Do zbrodni katyńskiej odniósł się prezydent RP Andrzej Duda już 10 kwietnia:

Szef MON, który w środę, w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, złożył kwiaty przy muzeum katyńskim w Warszawie, wyraził przekonanie, że mord na 22 tys. polskich żołnierzach, funkcjonariuszach, urzędnikach, lekarzach, nauczycielach i wykładowcach był ludobójstwem.

"To było ludobójstwo, ci ludzie zginęli dlatego, że byli Polakami, to było jedyne kryterium dokonania tej zbrodni" – powiedział Błaszczak. "Sowieckim okupantom chodziło o to, żeby naród polski został zniszczony, nie mógł się odrodzić" – dodał minister, wskazując, ze rozkaz mordu przyszedł z Kremla.

Według szefa MON wniosek jest taki: "bez względu na to, jaka była Rosja, czy była biała, czy czerwona, czy teraz jest putinowska, dopuszcza się zbrodni". "Widzimy, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, po inwazji na Ukrainę Rosjanie dopuszczają się zbrodni wojennych. Metody są te same. Tak jak w Katyniu w 1940 roku, tak teraz w Buczy i innych miejscowościach na Ukrainie tą sama metodą – strzałem w tył głowy – są mordowani przedstawiciele tych wszystkich, którzy ośmielają się być wolni, którzy chcą niepodległości" – mówił.

"Dziś pamiętamy też delegację, która w 70. rocznicę zbrodni katyńskiej udawała się do Katynia z prezydentem prof. Lechem Kaczyńskim na czele, która straciła życie" – powiedział Błaszczak, nawiązując do katastrofy smoleńskiej. Dodał, że śmierć wszystkich członków delegacji "daje nam inny obraz tej sytuacji". "Nawet najbardziej wątpiący nie mają, nie powinni mieć wątpliwości co do zbrodniczego charakteru władzy która panuje na Kremlu" – zaznaczył szef MON.

Według ministra "Katyń był fundamentem, na którym budowano PRL", w której "zamazywano tę zbrodnię". "Winni jesteśmy pamięć tym wszystkim, którzy oddali życie za wolną Polskę, pamiętamy o nich, oddajemy im hołd nie tylko dzisiaj w dniu pamięci zbrodni katyńskiej ale, na co dzień" - zapewnił. Dodał, że pamięć o zamordowanych w Katyniu oficerach rezerwy, będących elitą II RP, "stanowi fundament dzisiejszej postawy żołnierzy Wojska Polskiego".

O złożeniu kwiatów przez ministra Błaszczaka poinformował resort obrony na Twitterze. W kolejnym wpisie zacytowano wypowiedź ministra. "Katyń jest symbolem zbrodni dokonanej na narodzie polskim. Zostali wymordowani na skutek rozkazu, który poszedł z Kremla, żeby wyeliminować polskie elity, żeby zniszczyć naród. To było ludobójstwo" - powiedział szef MON.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 września

Poniedziałek, XXV Tydzień zwykły
Bo kto ma, temu będzie dane; a kto nie ma,
temu zabiorą nawet to, co mu się wydaje, że ma

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 8, 16-18
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter