9 grudnia
poniedziałek
Wiesława Leokadii Joanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nowy głos w Hiszpanii

Ocena: 0
1598

Wybory w Andaluzji, w których 2 grudnia do regionalnego parlamentu dostała się konserwatywna partia Vox, mogą zapoczątkować nową erę na scenie politycznej za Pirenejami. Ugrupowanie to jak żadna inna partia odwołuje się bowiem do wartości chrześcijańskich i narodowych.

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez; fot. PAP/EPA/JALAL MORCHIDI

Socjalistyczny gabinet Pedra Sancheza, szermujący hasłami „walki o przyszłość”, rozlicza sukcesywnie polityczną przeszłość Hiszpanii. Przejawem tego jest m.in. konsekwencja w zwalczaniu kultu Francisca Franco, a także zapowiedź usunięcia jego ciała z bazyliki w Dolinie Poległych, gdzie dyktator spoczął po śmierci w 1975 r. W związku z niechęcią rodziny generała do ponownego pochówku data ekshumacji zapewne się jeszcze odwlecze. Sąd Najwyższy Hiszpanii już bowiem zapowiedział, że w przyszłości rozpatrzy skargę rodziny Franco, co może popsuć plan Sancheza.

Równie długotrwałe mogą być próby „oswajania” przez Sancheza Kuby – kierowanej wszak od dekad przez reżim lewicowy. Listopadowa wizyta hiszpańskiego premiera, choć przebiegła w stosunkowo dobrej atmosferze, nie zmieniła jednak sytuacji prześladowanych tam oponentów politycznych. Podróż Sancheza była niejako przygotowaniem przyszłorocznej wizyty króla Hiszpanii Filipa VI w Hawanie, z okazji pięćsetlecia ufundowania tego miasta, przypadającego w listopadzie 2019 r. Przypomniała wizytę innego socjalistycznego premiera, Felipego Gonzaleza, który 32 lata wcześniej próbował bezskutecznie dogadywać się z reżimem kierowanym wówczas przez Fidela Castro. Wtedy to, 11 lat po śmierci Franco, zajadłego wroga komunistów, pierwszy szef rządu Hiszpanii udał się na Kubę, lecz nie ugrał zbyt wiele.

Ponadto krytycy rządu Hiszpanii coraz częściej zarzucają Sanchezowi, że bardziej martwi się o sprawy zewnętrzne, niż o własne podwórko. Wytykają mu większą troskę o masowo napływających z Maroka migrantów niż o systematycznie ubożejących rodaków.

 

Długi i ubóstwo

Jednym z głównych zmartwień lewicowego rządu Hiszpanii jest szybko rosnący dług publiczny. We wrześniu wzrósł on do rekordowego poziomu 1,17 bln euro, stanowiąc już 98 proc. PKB. W ujęciu rocznym, między wrześniem 2017 r. a wrześniem 2018 r., dług publiczny Hiszpanii wzrósł aż o 41,5 mld euro, czyli o 3,6 proc.

Zadłużenie publiczne nie pojawiło się nagle. Poprzednicy z gabinetu centroprawicowej Partii Ludowej (PP) również walczyli z szybko rosnącym zadłużeniem. Bezskutecznie. Na koniec 2017 r. Hiszpania pod rządami Mariana Rajoya miała najwyższy wśród państw UE deficyt administracji publicznej. Stanowił on równowartość 3,1 proc. PKB.

Bolączką kolejnych hiszpańskich rządów jest pogłębiająca się sfera ubóstwa. W zamieszkałej przez ponad 46 mln osób Hiszpanii w biedzie żyje już ponad 4 mln osób. Według Caritas, grono najuboższych powiększyło się za Pirenejami o 40 proc. od czasu nastania kryzysu w 2007 r. W ciągu ponad dekady nie tylko nie udało się powrócić do dawnych statystyk, ale zwiększyło się grono potrzebujących. Szacuje się, że w Hiszpanii mieszka już łącznie 8,6 mln osób, którym doskwiera ubóstwo. Eksperci twierdzą, że w przypadku nagłego załamania koniunktury w tym kraju grono biednych może się poszerzyć o dodatkowe 6 mln osób.

Kierownictwo Caritas, która w 2017 r. pomogła w Hiszpanii ponad 3 mln osób, wskazuje, że coraz częstszymi adresatami wsparcia są dzieci. Zjawisko potwierdza rodzimy instytut statystyczny, według którego co trzeciemu nieletniemu doskwiera ubóstwo. W ocenie rządu część z uwzględnionych w statystykach dzieci to osoby niepełnoletnie nieposiadające obywatelstwa Hiszpanii. Szacuje się, że w kraju mieszka bez opieki już kilkanaście tysięcy dzieci afrykańskich, wśród których około 12 tys. to Marokańczycy. Najwięcej rezyduje na terenie wspólnoty autonomicznej Andaluzji, na południu kraju.

 

Zmiana układu sił

Trwający od końca frankizmu podział hiszpańskiej sceny politycznej na centroprawicową Partię Ludową (PP) i Hiszpańską Socjalistyczną Partię Robotniczą (PSOE) utrzymywał u władzy dwa bloki, które wzajemnie wyręczały się w rządzeniu krajem. Partii Ludowej, zwanej przed 1989 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 grudnia

Oto przyjdzie Król, Pan ziemi,
i zdejmie z nas jarzmo niewoli.

Dziś w Kościele:
+ poniedziałek, II tydzień Adwentu,
wspomnienie św. Jana Diego Cuauhtlatoatzin
lub wspomnienie św. Leokadii, dziewicy i męczennicy
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 35,1-10; Ps 85,9-14; Łk 5,17-26
+ Komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Nasze patronaty


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -