26 czerwca
niedziela
Jana, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Izrael: nowy rząd więcej dzieli niż łączy

Ocena: 0
499

W Izraelu jest nowy rząd, ale koalicja, która go tworzy, ma bardzo mało wspólnego. Jedyne, co ją łączy to wrogość względem Netanjahu. A zatem rząd wytrwa tak długo, jak długo były premier jest postrzegany jako zagrożenie – przewiduje o. David Neuhaus, żydowski konwertyta, przełożony jezuitów w Ziemi Świętej.

fot.EPA/ABIR SULTAN

Przypomina, że nową koalicję rządowa tworzą partie z prawicy i lewicy, które mają radykalnie różne wizje dotyczące społeczeństwa. Różni ich również stosunek do Palestyńczyków i możliwości utworzenia państwa palestyńskiego. O. Neuhaus zauważa, że w sprawie palestyńskiej stanowisko czołowych postaci nowego rządu, w tym premiera Bennetta, nie różni się zbytnio od stanowiska Netanjahu. Wyrzucili go, mówi izraelski jezuita, ponieważ nie pozwalał im na dostęp do stanowisk i próbował ich zmiażdżyć, gdy stawali się zbyt popularni. Ich zemsta na nim miała charakter osobisty i organizacyjny.

Jeśli chodzi o relacje nowego rządu ze Stanami Zjednoczonymi, to zdaniem o. Neuhausa jest mało prawdopodobne, by nowy rząd zrezygnował z silnych więzi z syjonistycznymi chrześcijanami ewangelicznymi, którzy popierali poprzedni rząd. Ci zdecydowanie antyarabscy i antymuzułmańscy protestanci wspierają Izrael na podstawie fundamentalistycznej lektury Pisma Świętego i przekonania, że Bóg wybrał Izrael, rozumiany jako współczesne państwo izraelskie i obiecał mu zwycięstwo. Grupy te są nie tylko wpływowym lobby politycznym, ale także przeznaczają wiele pieniędzy na promowanie interesów Izraela. Nowy rząd bez wątpienia będzie zabiegał o ich poparcie – dodaje izraelski jezuita w wywiadzie dla agencji Fides. Zaznacza  jednak, że w skład nowego rządu wchodzą też elementy lewicowe, zdecydowanie sprzeciwiające się tradycyjnym wartościom rodzinnym promowanym przez ewangelików, co może prowadzić do ostrych tarć.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 26 czerwca

Niedziela, XIII Tydzień zwykły
Mów, Panie, bo sługa Twój słucha.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 9,51-62
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Zdrowa odpowiedzialność (komentarz "Idziemy")

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter