25 marca
sobota
Marioli, Wieczyslawa, Ireneusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Francuskie media: Niemcy słabym ogniwem w UE ze względu na presję Kremla

Ocena: 5
489

Niemcy są postrzegane jako słabe ogniwo w UE ze względu na presję ze strony Kremla. Poprzez ograniczenie dostaw gazu, którego Berlin tak bardzo potrzebuje, Moskwa ma nadzieję na rozbicie jednolitego frontu Europejczyków – pisze na swoich łamach "Le Figaro".

Fot. pixabay.com/CCO

"Rosja w obecnych warunkach będzie się zachowywać w sposób najbardziej dla niej opłacalny i efektywny" – powiedział francuskiemu dziennikowi szef grupy ekspertów Rady Polityki Zagranicznej i Obrony Rosji Fiodor Łukjanow.

"Będzie oczywiście starać się wykorzystać zależność energetyczną Niemiec od niej. Jak mogłoby być inaczej?" – dodaje Łukjanow.

W Niemczech za uruchomieniem gazociągu Nord Stream 2 opowiadają się niektórzy politycy, przede wszystkim były kanclerz Gerhard Schroeder, który niedawno spotkał się ponownie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w tej sprawie – przypomina "Le Figaro". Bez rosyjskiego gazu nie ma już niemieckiego przemysłu – mówi dziennikowi specjalista ds. rynku surowców Didier Julienne.

Wiceprzewodniczący Bundestagu Wolfgang Kubicki również apelował, aby Berlin poparł uruchomienie NS2, aby "ludność nie zamarzła tej zimy i aby nasz przemysł nie doznał poważnych szkód". W odpowiedzi na tę propozycję szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba stwierdził, że "rosyjskie uzależnienie od gazu zabija" – przypomina francuski dziennik.

Szefowie rządów kilku wschodnich krajów związkowych RFN ostrzegają przed "ogromnymi napięciami społecznymi". W Saksonii politycy chcą, aby wojna na Ukrainie została "zamrożona". Bawaria wzywa do "myślenia o własnym narodzie". W rezultacie "zaczynają być odczuwalne starcia między partnerami w koalicji rządowej", jak zauważyła Constanze Stelzenmueller z ośrodka analitycznego Brookings Institution, cytowana przez "Le Figaro".

Szef Kremla jest przekonany, że "Niemcy pozostają punktem, w którym musi użyć maksymalnej siły, aby zerwać europejski sojusz" – twierdzi Stelzenmueller.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 marca

Sobota, IV tydzień Wielkiego Postu
Sprawiedliwości Twojej nie kryłem w głębi serca,
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 1, 26-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter