25 czerwca
sobota
Lucji, Wilhelma, Doroty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Francuska ordynacja wyborcza "wypaczeniem demokratycznym"

Ocena: 0
234

Większościowa ordynacja wyborcza we Francji powoduje, że partia prezydencka LREM z jedną trzecią oddanych głosów w wyborach parlamentarnych zdobędzie ok. trzech czwartych mandatów. Politolodzy nazywają tę sytuację "wypaczeniem demokratycznym".

Fot. archer10 (Dennis) 90M Views via Foter.com / CC BY-SA

Eksperci mówią o "wypaczeniu demokratycznym", ponieważ system ten nieproporcjonalnie uprzywilejowuje zwycięskie stronnictwa i niejako karze mniejsze ugrupowania. I tak, skrajnie prawicowy Front Narodowy (FN), mimo ponad 14 proc. zdobytych głosów, spodziewać się może zaledwie dwóch-pięciu deputowanych, czyli mniej niż 1 proc. mandatów.

Podobnie jak niedawne wybory prezydenckie, wybory do Zgromadzenia Narodowego, czyli niższej izby francuskiego parlamentu, odbywają się według większościowej ordynacji wyborczej. Cała Francja jest jednym okręgiem wyborczym przy wyborze prezydenta. W wyborach parlamentarnych kraj podzielony jest na 577 okręgów; z każdego wybierany jest jeden deputowany lub deputowana.

Aby zostać wybranym, trzeba zdobyć ponad połowę oddanych głosów.

Absolutna większość oddanych głosów nie wystarcza, aby zostać prezydentem w pierwszej turze. Muszą one reprezentować jednocześnie ponad 25 proc. uprawnionych do głosowania. Jeśli żaden z kandydatów nie osiągnął absolutnej większości, organizuje się II turę.

W wyborach prezydenckich do II tury przechodzi tylko dwóch kandydatów, czyli ci, którzy zajęli pierwsze dwa miejsca. W tegorocznych wyborach byli to centrysta i założyciel partii La Republique en Marche (LREM) Emmanuel Macron i liderka FN Marine Le Pen.

Z kolei w wyborach parlamentarnych do II tury, oprócz dwojga pierwszych kandydatów, przechodzą ci, na których głosowało ponad 12,5 proc. uprawnionych do głosowania. I w drugiej rundzie zwycięża ten kandydat, który zdobył najwięcej głosów.

Ponieważ ponad połowa francuskich wyborców nie poszła w zeszłą niedzielę do urn w I turze wyborów parlamentarnych, próg 12,5 proc. okazuje się w tym roku bardzo wysoki, gdyż oznacza konieczność przekonania 25 proc. z tych, którzy poszli głosować.

Z tego powodu w niedzielę tylko w jednym okręgu w Szampanii walka odbędzie się między trzema kandydatami. W poprzednich wyborach w 2012 roku, takich "tercetów" było aż 34.

Druga tura wyborów parlamentarnych we Francji odbędzie się w najbliższą niedzielę.

Z Paryża Ludwik Lewin (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 czerwca

Sobota, XII Tydzień zwykły - wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny
Błogosławiona jesteś, Panno Maryjo,
zachowałaś słowa Boże
i rozważałaś je w sercu swoim.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 2,41-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter