29 września
piątek
Michala, Gabriela, Rafala
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Cabo Delgado: religia nie powinna być przyczyną konfliktów

Ocena: 0
491

Religie nie są przyczyną terroryzmu, ale ich wypaczenia – to wniosek z konferencji przedstawicieli różnych religii zebranych w Cabo Delgado w Mozambiku.

Fot. VaticanMedia

We wspólnym oświadczeniu wydanym na zakończenie spotkania, nawiązując do deklaracji na temat ludzkiego braterstwa z Abu Zabi, zobowiązali się oni do wspólnej modlitwy o trwały pokój w tym naznaczonym napięciami regionie południowoafrykańskiego kraju. Zaapelowali także o odrzucenie przemocy i instrumentalizacji religii do celów terrorystycznych.

Przypomnieli, że prowincja Cabo Delgado przeżywa głęboki kryzys humanitarny spowodowany działalnością grup terrorystycznych. Zaznaczyli, że na rozwój przemocy w tym regionie wpływają nierówności społeczne, ubóstwo, wysoki wskaźnik analfabetyzmu, kryzys wartości etycznych oraz polaryzacja etniczna i religijna, ale także restrykcje sanitarne wprowadzone ze względu na pandemię koronawirusa.

Dokument końcowy to deklaracja jedności i jasne odrzucenie jakichkolwiek aktów terrorystycznych oraz zobowiązanie się do kroczenia razem ku pokojowi i braterstwu. Sygnatariusze podkreślają, że żadna religia nie usprawiedliwia przemocy, a jedną z najbardziej dotkniętych w tej kwestii uprzedzeniami religii jest islam.

Żaden prawdziwy prorok i wielki przywódca religijny nie wzywał nigdy do przemocy. Religia ma na celu budowanie szczęścia, pojednania i pokoju, dlatego dystansujemy się od ludzi, którzy wykorzystują doktryny religijne do usprawiedliwiania przemocy i potępiamy ich działania

- czytamy w dokumencie.

Przywódcy zaznaczyli, że dialog i wzajemne poznanie, to fundamenty tworzenia społeczeństwa zintegrowanego. Zobowiązali się do organizowania debat i konferencji, aby lepiej rozumieć wyznawców innych religii i pomóc im pojąć rzeczywistość, w której się znajdują. Przyznali, że szczególną uwagę należy poświęcić młodym, którzy najczęściej wpadają w sieci ekstremizmu. Konieczne jest towarzyszenie im oraz stworzenie mechanizmów pomocy psychologicznej i duchowej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 września

Piątek, XXV Tydzień zwykły - święto św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała
Błogosławcie Pana, wszyscy Jego aniołowie
i wszyscy słudzy pełniący Jego wolę.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 1, 47-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Franciszka 25 IX - 3 X

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter