15 września
niedziela
Albina, Nikodema, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Atomowy Buriewiestnik

Ocena: 0
518

Eksplozja rosyjskiej rakiety o napędzie jądrowym, do której doszło 8 sierpnia, została nazywana „drugim Czarnobylem”. Jest w tym sporo przesady, tym niemniej efekty są dramatyczne: śmierć pięciu naukowców i dwóch żołnierzy, wielu rannych oraz skażenie radioaktywne sporego rejonu.

fot. pixabay.com / CC0

Rakieta to zapewne 9M730 Buriewiestnik („zwiastun burzy” – rosyjska nazwa petrela, ptaka z gatunku oceanicznych), czyli rodzaj w klasyfikacji NATO znany pod kryptonimem SSC-X-9 Skyfall. Jej istnienie ujawnił w marcu 2018 r. rosyjski prezydent Władimir Putin. Ma to być jedna z sześciu nowych, rosyjskich broni strategicznych. Jej zaleta – to właściwie nieograniczony zasięg; może dolecieć w dowolne miejsce całej kuli ziemskiej. I podobno, lecąc nisko i mając dużą zdolność do manewrowania, może bez problemu uniknąć amerykańskiej „tarczy antyrakietowej”.


 

Skażenie na północy

Nionoksa to wieś zamieszkała przez pięćset osób i położona zaledwie 90 kilometrów na zachód od największego miasta na północy europejskiej części Rosji – Archangielska (350 tys. mieszkańców). Powstała w 1397 r. i była w przeszłości ważnym miejscem wydobycia soli. Stoją tu dwie cerkwie z XVIII w.

Miejscowość pozostałaby zupełnie nieznana za granicą, gdyby nie Państwowy Centralny Poligon Morski, który zbudowano tu w 1954 r. i który służył przede wszystkim testom rakiet. Od 1965 r. wystrzeliwano tu rakiety balistyczne, przede wszystkim przeznaczone dla okrętów podwodnych. Bo według planów ZSRR, podobnie zresztą jak USA, to okręty podwodne miały niespodziewanie zaatakować wroga, wystrzeliwując rakiety uzbrojone w głowice jądrowe.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 35 (724), 1 września 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 16 września 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 IXNajczęściej czytane artykuły

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -